Separatisté vyplácejí příspěvky a důchody, spoléhají na znárodňování | E15.cz

Separatisté vyplácejí příspěvky a důchody, spoléhají na znárodňování

Žena před poškoženým domem na východě Ukrajiny
Žena před poškoženým domem na východě Ukrajiny
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
"Lidové republiky" proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny přežívají i díky vyvlastňování majetku ukrajinských podnikatelů, kteří se k separatistům nepřidali. Na seznamu znárodněných podniků už prý figurují doly, plynovody, tepelná elektrárna, autobusová nádraží či obchody řetězce ATB.

Znárodňováním se doněčtí separatisté pokoušejí řešit finanční problémy, které je sužují každý měsíc. Jen v červenci se chystají vyplatit penze a sociální dávky ve výši 2,65 miliardy rublů (asi 1,16 miliardy korun), upozornil ruský podnikatelský list RBK.

V části Donbasu ovládané separatisty žijí asi dva miliony až 2,5 milionu lidí, z nichž okolo milionu představují důchodci a další lidé vyžadující sociální ochranu. Před válkou v Doněcké a Luhanské oblasti žilo okolo 6,5 milionu lidí. Nejzámožnější a nejkvalifikovanější část populace z Donbasu uprchla, tvrdí se v jedné z analýz ruského ústavu strategických studií RISI pro ruskou vládu.

Podle RBK separatisté od loňského listopadu, kdy ukrajinská vláda zavedla hospodářskou a dopravní blokádu povstaleckých území, do letošního března utratili na penze a další sociální výplaty okolo 3,8 miliardy rublů (asi 1,7 miliardy korun).

Obavy z Achmetova

Koncem března pak hlavy „lidových republik“ podepsaly nařízení, že penze se budou vyplácet pravidelně a v předválečné výši, a to v rublech při kurzu dva ruble za jednu hřivnu. Koncem května pak „lidové republiky“ začaly vyplácet různé sociální dávky, od invalidů po těhotné. Avšak povstalecké vlády odmítly deníku upřesnit své příjmy, jen uvedly, že se každý měsíc zvyšují.

Jak prozradil listu nejmenovaný vysoce postavený ruský představitel, základní příjmy „lidovým republikám“ obstarávají velké podniky, ať už patří ukrajinským, anebo ruským podnikatelům.

V praxi se však značná část velkých podnikatelů omezuje jen na to, že platí své zaměstnance, jakož i obstarává humanitární pomoc, ale jen pár oligarchů platí separatistům daně.

„Doněcká lidová republika se obává silně zatlačit na (Rinata) Achmetova a další velké podniky, ale pouští hrůzu na střední podnikání. Ředitelům vyhrožují uvězněním, jestli nebudou platit daně,“ vysvětlil zdroj blízký povstaleckému vedení.

Postará se i Rusko

V „Luhanské lidové republice“ prakticky všechny velké podniky stojí. Rusko oficiálně pomáhá Donbasu dodávkami potravin a dalšího základního zboží humanitárními konvoji.

Ale neoficiální pomoc podle listu překračuje humanitární rámec, řídí ji komise v čele s náměstkem ministra pro hospodářský rozvoj Sergejem Nazarovem a uskutečňuje se přes ústřední banku mezinárodně neuznávané Jižní Osetie, odtržené od Gruzie, a finanční ústav Bank Moskvy. Do Ruska se vyváží uhlí z Donbasu a Rusko dodává separatistům „na dluh“ plyn a elektřinu.

„Rusko za žádné situace neopustí Novorusko a nenechá je hladovět,“ ujistil list s odvoláním na zdroj „blízký vedení ruské vlády“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video