Situace v Bosně uklidňuje, lidé se ale obávají dalších střetů
Ve městech, kde ještě v pátek rozzuřený dav demoloval vládní a regionální úřady, panuje klid, napsala agentura DPA. Hasiči však celou noc likvidovali založené požáry. Místní média o pátečních událostech informovala jako o „válečném stavu“.
Situace v zemi se vyhrotila v pátek, kdy po střetech s policií utrpělo zranění přes 200 lidí. Rozzlobený dav v Tuzle i Sarajevu zapaloval vybavení budov regionálních vlád. Poškozen byl také úřad kolektivní hlavy státu v Sarajevu, o část cenných dokumentů přišel i státní archiv. Nepokoje začaly v Tuzle po uzavření tamní továrny a v pátek se rozšířily do dalších měst.
Galerie: Bosna má za sebou tři dny nepokojů
Bosenský ministr vnitra Fahrudin Radončić o nepokojích řekl, že nejsou žádným státním převratem, ale úderem obyvatel proti státní mafii. „Jsou to děti rodičů, kteří nemají žádné peníze na chleba,“ prohlásil.
Hněv na katastrofální situaci bosenské ekonomiky a neschopnost etnicky rozděleného politického systému nabídnout budoucnost a východisko z beznaděje držely léta pod pokličkou obavy z návratu konfliktu, který ničil bývalou jugoslávskou republiku za občanské války v první polovině 90. let. Míra nezaměstnanosti v zemi už dosahuje 40 procent a mzdy jsou mimořádně nízké. Politici tří částí země se nejsou schopni dohodnout na ničem podstatném, což ochromuje jednání o přistoupení k EU.
Některým Sarajevanům scény z města po demonstracích připomněly neblahé roky války, kdy město obléhali a z okolních kopců ostřelovali bosenští Srbové. „Je moc smutné vidět města v plamenech necelá dvě desetiletí od konce jiného pekla,“ citovala AFP nezaměstnanou Sarajevanku Jasminu Fisičovou. „Lidé mají právo jednat svobodně a říkat, co chtějí, ne ale ničit města.“
Dvacet let nahromaděného vzteku
Demonstranti se dohodli na požadavku „politické revoluce“. V pětibodovém prohlášení například žádají, aby platy všech politiků se srovnaly na úroveň průměrné mzdy v zemi, uvedla agentura DPA.
Protestující mimo jiné chtějí, aby byla odvolána „zločinná privatizace“ státních podniků a aby justice potrestala „tuneláře“. Žádali také demisi regionální vlády v Tuzle, na jejíž místo by nastoupili nestraničtí experti. Podle agentury AP již rezignovala regionální vedení v Tuzle a Zenici a radnice v Sarajevu.
„Na povrch se dostalo 20 let nahromaděného vzteku a je velmi těžké předpovědět, co se bude dít dál,“ řekl podle agentury Reuters politický analytik Enver Kazaz. „Protestující se rekrutují hlavně z generace mladých bez naděje, které se prakticky sebrala budoucnost,“ dodal.