Skotsko žádá druhou šanci - nové referendum o nezávislosti na Británii

Premiérka skotského parlamentu Nicola Sturgeon

Premiérka skotského parlamentu Nicola Sturgeon Zdroj: Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová se skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou
Britská premiérka Theresa Mayová se skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová
4 Fotogalerie
ČTK

Skotský parlament vyslovil souhlas s vypsáním nového referenda o nezávislosti Skotska na Británii. Výsledek hlasování regionálního parlamentu poskytl mandát první ministryni Nicole Sturgeonové, aby se s Londýnem dohodla na podmínkách a termínu nového plebiscitu, který by se podle návrhu Edinburghu měl konat mezi podzimem 2018 a jarem 2019.

Vláda britské premiérky Theresy Mayové už dřív dala na vědomí, že konání referenda do ukončení výstupových rozhovorů s Evropskou unií nepřipadá v úvahu. To po dnešním hlasování zopakoval také britský ministr pro Skotsko David Mundell.

Pro konání nového referenda se ve skotském parlamentu dnes vyslovilo 69 poslanců, proti jich bylo 59.

"Budoucnost Skotska musí být ve skotských rukou," řekla v parlamentu Sturgeonová. Skotové podle ní musejí dostat šanci, aby o svém osudu rozhodli dřív, než Británie vystoupí z Evropské unie. Britská vláda ve středu oficiálně požádá Brusel o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, čímž výstupový proces začne.

Mayová v polovině března prohlásila, že na další referendu o nezávislosti Skotska teď není ten správný čas. "Teď bychom měli spolupracovat, abychom vyjednali správnou dohodu pro Skotsko, správnou dohodu pro Spojené království," řekla. Proto také se Sturgeonovou o dalším plebiscitu nehodlá teď vůbec diskutovat. Postoj britské vlády dnes zopakoval Mundell.

"Nezačne žádné jednání (se skotskou vládou), dokud nebude proces brexitu dokončen," řekl dnes Mundell. "Vůči obyvatelům Skotska by bylo nespravedlivé ptát se jich, aby učinili tak zásadní rozhodnutí bez potřebných informací o našem budoucím vztahu s Evropou či o tom, jak by nezávislé Skotsko vypadalo," citovala reakci britské vlády agentura Reuters.

Video placeholder
Zeman o brexitu a setrvání ČR v EU. • redakce Blesk

Skotská národní strana (SNP) první ministryně Sturgeonové usiluje o nezávislost na zbytku Británie dlouhodobě. První referendum o odštěpení v roce 2014 ale vyhráli příznivci setrvání ve svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem. Po loňském plebiscitu o takzvaném brexitu však může být pozice skotských separatistů silnější. Ve Skotsku se totiž většina obyvatel vyslovila pro setrvání v EU.

Po loňském referendu o budoucnosti Británie v EU pak v průzkumech veřejného mínění skutečně výrazně převážili zastánci nezávislého Skotska, nyní se ale situace podle BBC opět ustálila zhruba na výsledcích plebiscitu z roku 2014, kdy pro rozluku s Londýnem hlasovalo méně než 45 procent voličů. Aktuální sondáž institutu Ipsos Mori ale udává, že poměr příznivců a odpůrců Spojeného království je ve Skotsku vyrovnaný.