Skutečně drahé byty. Norsko staví plující činžák, za nejlevnější bydlení zájemci dají čtvrt miliardy | E15.cz

Skutečně drahé byty. Norsko staví plující činžák, za nejlevnější bydlení dají zájemci čtvrt miliardy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Norská loděnice Vard začala stavět jachtu Somnio, na níž bude podle návrhů dvou švédských firem 39 bytových jednotek. Jejich prodej už začal a nejlevnější z nich bude stát 11 milionů dolarů (237 milionů korun). Prodává se ale pouze doporučeným nebo pozvaným zájemcům.

Plavidlo, jehož výroba si vyžádá 600 milionů dolarů (8,6 miliardy korun), bude dlouhé 222 metrů a byty na něm budou uspořádány do šesti pater. Na palubě budou rovněž restaurace, bary, klub nebo vinný "sklep".

Zpravodajská stanice CNN získala od mluvčího projektu informaci, že několik bytů už je prodáno. Jachta by měla vyplout v roce 2024, o roční trase se vždy musí společně dohodnout majitelé bytů. V propagačním materiálu se hovoří třeba o týdnu v New Yorku nebo o expedici do Antarktidy.

Spoluzakladatelem projektu je kapitán Erik Bredhe, který Somnio popsal jako "největší jachtu světa co do délky i objemu, která majitelům bytů zajistí nejlepší možnou kvalitu života na moři".

Tvůrci tvrdí, že superjachta poskytne možnost "držet se dál od pandemií a dalších rizikových situací" a že na ní bude k dispozici prvotřídní zdravotní péče. Prvotním účelem Somnia bude poskytnout obydlí, ale plavidlo má být k dispozici i odborníkům, kteří studují život v moři a oceánech. Dnes je největší rezidenční jachtou plavidlo The World dlouhé 196 metrů. Po dobu pandemie bylo ukotveno a na moře má znovu vyplout tento měsíc.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video