Aktualizováno: Slintavka a kulhavka na Slovensku: Aktuální výskyt, opatření a důsledky
Slovensko od pátku čelí epidemii slintavky a kulhavky. Vysoce nakažlivé virové onemocnění kopytníků se v zemi objevilo už na čtyřech farmách, což přimělo vládu Roberta Fica vyhlásit mimořádnou situaci pro celý stát. Česká republika mezitím přijímá přísná preventivní opatření – přitvrdila kontroly na hranicích, nasazuje dekontaminační jednotky a připravuje krizové scénáře pro případ šíření nákazy do tuzemska.
Situace se podle ministra zemědělství Marka Výborného začíná výrazně zhoršovat. Vláda proto chystá další mimořádná veterinární opatření a jedná s odborníky o dalších krocích. Nové ohnisko přibylo na pomezí Slovenska, Maďarska a Rakouska, ochranné pásmo zasahuje i do Rakouska.
Slovenský ministr zemědělství Richard Takáč v úterý potvrdil nové ohnisko na farmě Malá Lúč, kde je 279 kusů skotu. Farma se nachází blízko dříve potvrzených případů. První tři ohniska se nacházejí na jihu země. Slovenské úřady za pravděpodobnou příčinu nákazy označují její zavlečení z Maďarska, kde se nemoc objevila nedaleko hranic se Slovenskem.
Co je slintavka a kulhavka?
Slintavka a kulhavka je virové onemocnění, které se šíří extrémně snadno – slinami, močí, trusem i mlékem. Virus se může přenášet nejen přímým kontaktem se zvířaty, ale i vzduchem, přes dopravní prostředky, nástroje či oděv člověka. Postihuje skot, ovce, prasata, kozy a některá volně žijící zvířata. Nákaza není přenosná na člověka.
Typické příznaky:
- horečka
- nechutenství
- snížená produkce mléka a deprese
Později se na sliznicích a končetinách objevují bolestivé puchýře, které praskají a mění se v otevřené léze.
Pomoc z Česka: mobilní jatka i dekontaminační týmy
Slovensku pomáhají i okolní státy. Česko o víkendu zapůjčilo mobilní jatka a nyní vysílá dvě dekontaminační jednotky. Ty tvoří 16 hasičů a osm kusů techniky, včetně cisteren, velitelských vozů a kontejnerových nosičů. Čeští hasiči budou působit především v okolí Dunajské Stredy.
„Odřad je rozdělen na dvě skupiny, z nichž každá je připravena operovat samostatně a využije svou techniku především k dekontaminačním pracím v postižených oblastech,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Lucie Pipiš.
Mapa: Kde se vyskytuje slintavka a kulhavka. Ohniska nákazy 2025
Nákaza se do ČR zatím nedostala, ale ministerstvo zpřísňuje opatření
Ačkoli se slintavka a kulhavka zatím v Česku neobjevila, ministerstvo zemědělství i Státní veterinární správa přijímají razantní kroky. Až na pěti hraničních přechodech se Slovenskem mají být instalovány dezinfekční rámy pro kamiony. Kontroly se mají týkat vozidel nad 3,5 tuny, přičemž dotčenými přechody jsou Lanžhot-Brodské, Starý Hrozenkov-Drietoma, Bílá-Bumbálka a Makov a Mosty u Jablunkova-Svrčinovec. Zakázán je dovoz zvířat i živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska.
Jen mezi 10. a 21. březnem zkontrolovali veterináři, celníci a policie přes 250 vozidel. V pěti případech přepravci přímo porušili mimořádná veterinární opatření – například když do Česka mířil kamion s téměř dvěma tunami vepřového masa neznámého původu. Do země se nedostalo ani několik silně znečištěných kamionů určených pro převoz hospodářských zvířat.
Ministr zemědělství Marek Výborný zároveň vyzval šéfa Státní veterinární správy, aby aktualizoval krizové scénáře pro případ, že by se nákaza přenesla na české území. Zatím poslední výskyt této choroby byl v Česku zaznamenán v roce 1975.
Ministerstvo zemědělství nyní zvažuje kvůli šíření nákazy slintavkou a kulhavkou na Slovensku a v Maďarsku zavést povinné dezinfekce při vstupu do farem.
Zoologické zahrady zavírají kontaktní expozice
Obavy z šíření nákazy se promítají i do provozu zoologických zahrad, zejména na jihu Moravy. V Zoo Brno zrušili zážitkový program „Setkání se žirafou“ a uzavřeli dětskou zoo. Ve vyškovském zooparku je mimo provoz kontaktní expozice Babiččin dvoreček, zakázáno je krmení zvířat i prodej krmiva. Podobná opatření zavedli i v Zoo Hodonín.
„Nemoc v republice není, ale vzhledem k tomu, jak snadno se šíří, raději tato opatření zavedeme,“ uvedla ředitelka vyškovského zooparku Dagmar Nepeřená.
Pražská zoologická zahrada v Troji zavedla preventivní opatření. Do odvolání platí zákaz krmení a vstup do ohrad koz a ovcí v Dětské zoo a rovněž přesune termíny zážitkových programů u sudokopytníků. Jinak je zoo otevřená v běžném režimu.
Opatření a postup při kulhavce a slintavce
Kulhavka a slintavka se neléčí běžným způsobem jako bakteriální infekce – neexistuje žádná cílená léčba. Místo toho se používají opatření zaměřená na likvidaci nákazy a prevenci jejího šíření.
Utracení nakažených zvířat
- Po potvrzení výskytu viru se všechna zvířata v ohnisku utrácejí, aby se zamezilo dalšímu šíření.
- Utracení se týká i vnímavých zvířat v okolí ohniska (např. do 3 km).
Likvidace těl zvířat
- Těla se likvidují v kafileriích nebo zakopáním, např. ve speciálních vojenských prostorech.
Dezinfekce prostředí
- Následuje důkladná dezinfekce stájí, dopravních prostředků, nástrojů a dalšího vybavení.
- Na hranicích se instalují dezinfekční rohože nebo rámové sprchy.
Uzávěry a karantény
- Okolo ohniska se vyhlašují tzv. uzavřená pásma, kde se omezují přesuny zvířat, vstupy osob a kontroluje se zdravotní stav zvířat.
Očkování – jen výjimečně
- Vakcíny proti slintavce a kulhavce se většinou nepoužívají, aby bylo možné odlišit nakažená zvířata od očkovaných (což je klíčové pro obchod a export).
- Očkování se používá jen v mimořádných případech a obvykle pouze pod dohledem mezinárodních organizací.
Důsledky pro chovatele
Škody v souvislosti s epidemií slintavky a kulhavky na Slovensku odhaduje slovenský ministr zemědělství Richard Takáč zatím na deset milionů eur (asi 250 milionů korun). Výskyt slintavky a kulhavky na Slovensku má pro chovatele závažné důsledky. Po potvrzení nákazy je nutné utratit všechna zvířata v postiženém chovu, aby se zabránilo dalšímu šíření viru. Toto opatření vede k okamžitým ekonomickým ztrátám pro farmáře. Slovenská vláda slíbila postiženým farmářům plné odškodnění.
Kromě finančních ztrát čelí farmáři dalším komplikacím. V okolí ohnisek nákazy jsou vyhlášena ochranná pásma, ve kterých platí přísná veterinární opatření, včetně zákazu přesunu zvířat a omezení obchodních aktivit farem. Tato opatření mohou vést k narušení běžného provozu hospodářství a ovlivnit jejich ekonomickou stabilitu.
Dlouhodobé důsledky zahrnují ztrátu důvěry obchodních partnerů a omezení exportních možností. Obnovení chovu a návrat k běžnému provozu může trvat několik měsíců až let, což představuje pro farmáře značnou výzvu.