Slováci hlasují o ochraně tradiční rodiny, jejich účast je nejistá | e15.cz

Slováci hlasují o ochraně tradiční rodiny, jejich účast je nejistá

Na referendum symbolicky dohlíží i papež František
Na referendum symbolicky dohlíží i papež František
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Slovensku začalo referendum o zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví a o dalších dvou otázkách na ochranu tradiční rodiny. Hlasovací místnosti se uzavřou dvě hodiny před půlnocí, předběžné výsledky by měly být známy v noci na neděli. Očekává se, že plebiscit ztroskotá na nízké účasti.

„Slovensko má historickou možnost vyjádřit se, jakým chce být v budoucnu. Je třeba v hodnotových otázkách říct jasné ano nebo ne,“ řekla novinářům po hlasování ve volební místnosti v jedné z bratislavských škol Anna Verešová, mluvčí nevládní organizace Aliance za rodinu, která loni sesbírala více než zákonem požadovaných 350 tisíc podpisů a prosadila tak vypsání v pořadí osmého referenda v historii samostatného Slovenska.

Verešová na rozdíl od průzkumů veřejného mínění předpokládá, že účast na plebiscitu přesáhne 50 procent, což je podmínkou pro jeho platnost.

Průběžné údaje ohledně zájmu Slováků o hlasování nejsou k dispozici. Z vyjádření členů místních referendových komisí z různých regionů země ale vyplývá, že účast je spíše nízká. Úřady nezaznamenaly incidenty, které by narušily průběh referenda.

Více než čtyři miliony oprávněných voličů se může vyjádřit ke třem otázkám. Vedle otázky týkající se zákazu adopcí a následné výchovy dětí osobami stejného pohlaví jde o návrh, aby se manželstvím nemohlo označovat žádné jiné soužití osob kromě svazku muže a ženy. Třetí bod se týká toho, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie.

„Nevíme, jak to všechno může dopadnout. Je to experiment, my si to nemůžeme dovolit a zkusit to ani na jednom dítěti,“ uvedla Verešová k referendové otázce ohledně zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví.

Na pětimilionovém Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, referendu předcházela vyhrocená kampaň. Kritici referendových otázek vybídli Slováky, aby se plebiscitu nezúčastnili a přispěli tak k jeho neplatnosti. Až na jednu výjimku, kterou bylo referendum o vstupu země do Evropské unie, všechna dosavadní lidová hlasování na Slovensku kvůli nízké účasti ztroskotala.

Sdružení hájící práva lidí jiné než heterosexuální orientace dnešní referendum kritizovala. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International zase tvrdila, že plebiscit by mohl vést k porušení mezinárodních norem v oblasti lidských práv. Původně čtyři navrhované referendové otázky posuzoval slovenský ústavní soud, který za neústavní označil jen otázku týkající se přiznání zvláštní ochrany, práv a povinností pouze manželskému svazku a nikoli jiné formě soužití osob.

Slovensko na rozdíl od jiných zemí, jako například České republiky, dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství osob stejného pohlaví. Slovenské zákony v současnosti upřednostňují osvojení dítěte manželi a jen výjimečně mohou úřady povolit adopci jednotlivci. Poslanci vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica spolu s části opozice loni zase prosadili do slovenské ústavy ustanovení, že manželstvím je svazek mezi mužem a ženou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video