Slováci o kauze Ransdorf: Peníze ve Švýcarsku mohly patřit dědici nacisty
„Kontaktoval mě jeden známý, který byl v tom zapleten a ukazoval mi kompletní dokumenty. Nepřikládal jsem tomu žádný význam, ani jsem té pohádce nechtěl věřit,“ řekl Gál, jenž je nástupcem předchozího starosty obce Petera Guzmického. Exstarosta byl podle deníku jedním ze zmiňovaných Slováků zadržených ve Švýcarsku.
Gál prý měl možnost nahlédnout do dokumentů o bankovním účtu i dědickém řízení ve prospěch osoby s iniciálami V.H., jenž má být dědicem významného nacistického funkcionáře. Na účtu ve švýcarské bance by podle Gála měla být uložena mnohem vyšší částka než 350 milionů eur (9,45 miliard korun), kterou v souvislosti s incidentem ve švýcarské bance zmiňovala slovenská média.
„Líčili mi to tak, že ten nacistický pohlavár již dávno nežije a V.H. má být jeho jediný dědic. Část peněz na účtu měla být ze zbrojařského průmyslu a část z patentů,“ řekl Gál.
Ransdorf by měl vysvětlovat vedení KSČM své zadržení v úterý |
---|
Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) by měl vysvětlovat členům stranického vedení okolnosti svého zadržení ve švýcarské bance v úterý ráno. ČTK to dnes řekla vedoucí jeho kanceláře Helena Suchá. Vrchní státní zastupitelství v Curychu v případě potřeby Ransdorfa znovu předvolá k výslechu, v současnosti to ale není na pořadu dne, uvedla pro ČTK mluvčí zastupitelství Corinne Bouvardová. |
Ransdorf už podle Suché mluvil s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. „Dohodli se na tom, že přijde celou věc vysvětlit na kolegium,“ uvedla. Vedení komunistické strany ještě v neděli „s politováním“ konstatovalo, že europoslanec s ním „přes veškerou snahu“ nekomunikuje. |
Osobu s iniciálami V.H. ve svém stanovisku k případu zmínil také Ransdorf. Nevysvětlil ovšem, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci mezi bankou a klientem.
Guzmický zůstal posledním zadrženým ze zmiňované čtveřice. Bývalý starosta byl v minulosti obviněn pro podezření z protiprávního nakládaní s pozemky.
Bankovní analytik Vladimír Vaňo případ přirovnal k podvodným e-mailům, ve kterých údajný bankéř z Nigerie informuje o tom, že disponuje účtem po zesnulé osobě a příjemci e-mailu slibuje odměnu.