Slováci řeší, jak naložit se základnou Nočních vlků | E15.cz

Slováci řeší, jak naložit se základnou Nočních vlků

Slováci řeší, jak naložit se základnou Nočních vlků
Člen motorkářského klubu Noční vlci (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ČTK

Karolína Flaszová

Činnost gangu se nelíbí zejména opozici, podle některých představitelů mu jde o rozvracení EU a nábor bojovníků na Ukrajinu.

Část slovenské politické scény kritizuje zřízení pobočky ruské nacionalistické skupiny Noční vlci nedaleko Trnavy. Volá po prověření aktivit motorkářů s vazbami na Kreml a jejich sídla, které působí jako vojenský tábor. K obezřetnosti nabádají i bezpečnostní experti.

Motorkářský gang otevřel svůj „evropský štáb“ v obci Dolná Krupá v červnu. Podle záběrů, které v uplynulých dnech zveřejnila slovenská média, se v areálu nacházejí mimo jiné tanky a obrněná vozidla. „Jde o historické exponáty, expozice v tomto objektu je plánována už na podzim tohoto roku a má být přístupná veřejnosti,“ uvedla k záležitosti policie. Paramilitární skupina Slovenští branci, jež je v hledáčku ministerstva vnitra kvůli sklonu k extremismu, ale vystavila na sociální síti fotografie z výcviku v sídle.

Část armádní techniky pochází z Vojenského historického ústavu, ministerstvo obrany ale už nařídilo zrušení smlouvy o jejím pronájmu. Šéfovi ústavu Miloslavu Čaplovičovi byl dočasně pozastaven výkon funkce, dokud se neprověří okolnosti zápůjčky.

Inspirace Ficem? Babiš dál sází na vládní cesty po krajích, na Slovensku ale mnohde zanechaly pachuť

Podle poslance Obyčejných lidí a nezávislých osobností Jána Budaje Noční vlci přicházejí na Slovensko rekrutovat lidi ochotné bojovat na východě Ukrajiny a jde jim o rozvracení Evropské unie a NATO. „Dopouštějí se propagace zločineckého režimu,“ uvedl.

Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) žádá ministerstvo vnitra, aby přehodnotilo právní aspekty působení gangu na Slovensku. Naznačila, že úřady k němu mohly být benevolentnější, protože objekt vlastní a pobočku řídí Jozef Hambálek, známý exministra vnitra a místopředsedy Smeru Roberta Kaliňáka.

Reportáž z východu Slovenska: Kotlebovi nepomáhá migrace, ale frustrace z politiky

Politik s láskou k motorkám na celé situaci nevidí nic špatného. „Nevím o tom, že by Noční vlci byli bezpečnostním rizikem pro Slovensko. Pro Ukrajinu, s tím mohu souhlasit, ale my nejsme Ukrajina,“ řekl Kaliňák deníku Pravda.

Odborník na extremismus Daniel Milo Denníku N sdělil, že není důvod podléhat hysterii. Zároveň však zdůrazňuje, že Noční vlci jsou prodlouženou rukou Kremlu. Podle něj není náhoda, že si vybrali Slovensko. „V sympatiích k Rusku i k Vladimiru Putinovi jsme dokonce v čele zemí V4,“ řekl listu. Část veřejnosti ale dává najevo nelibost nad fungováním pobočky, v pátek proti ní chce protestovat studentská iniciativa.

Kritizovaná cesta na Krym
Rozruch vyvolal i záměr některých slovenských poslanců navštívit v nejbližší době okupovaný Krym. Cestu organizuje nezařazený zákonodárce Peter Marček a spolu s ním mají údajně jet například i někteří členové Smeru. „Média i Ukrajina stále tvrdí, že na Krymu není dodržována demokracie, tak se jedeme podívat, jak je to ve skutečnosti,“ řekl médiím. Součástí delegace má přitom být i skupina podnikatelů, kteří mají zájem o byznys na poloostrově. Za nepřípustnou označil akci Most-Híd. Ukrajinský velvyslanec na Slovensku poslance varoval před možným zákazem vstupu do jeho vlasti.

Ukrajinský velvyslanec: Rusko nedokáže se Západem soupeřit, proto vede hybridní válku

Autor: Karolína Flaszová
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud