Slovákům se nedaří dostat lékaře do nemocnic

Velké problémy jsou v hlavním městě, kde kolabuje univerzitní nemocnice, která je na Slovensku největší a má nejširší spádovou oblast. Situaci komplikuje i to, že se stav lékařů stále mění. Ve čtvrtek podle informací slovenských médií v bratislavském zařízení chyběly chvílemi tři stovky lékařů, chvílemi dokonce 350.
A přimět je k práci na základě nouzového stavu se zřejmě hned tak nepodaří. Příslušnému obvodnímu úřadu se totiž nedaří doručovat zdravotníkům rozhodnutí o pracovní povinnosti. Úspěšný byl zatím jen ve 20 procentech případů. Pracovní povinnost se navíc podle odborníků netýká lidí žijících mimo obvod, ve kterém byl nouzový stav vyhlášen.
Mimořádný stav platí i v Dětské fakultní nemocnici Košice. Dnes tam nepřišlo do práce skoro 30 lékařů. Zhruba o polovině nemocnice neví nic, druhá půlka se vymluvila na nemoc nebo ošetřování dítěte.
Vážná situace je také například v Trnavě. Tamní fakultní nemocnice se dnes rozhodla uzavřít neurologické oddělení. Zůstal tam pracovat pouze primář a dva lékaři, oba však během čtvrtka onemocněli. „Není možné provozovat oddělení s jedním lékařem, který byl navíc už 48 hodin ve službě,“ uvedl ředitel nemocnice Gabriel Pavelek.
Slovenská generální prokuratura už dostala v souvislosti s krizí ve zdravotnictví pět trestních oznámení, tři jsou namířena proti šéfovi Lékařského odborového sdružení Mariánu Kollárovi. Týkají se obecného ohrožení, šíření paniky a vydírání státu.