Slovenská vláda stav nouze zatím neschválila | E15.cz

Slovenská vláda stav nouze zatím neschválila

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Josef Vostarek, Sedmicka

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovenská vláda na mimořádném víkendovém jednání neschválila zavedení stavu nouze kvůli výpovědím zhruba dvou tisícovek lékařů. Premiérka Iveta Radičová tvrdí, že bude vyhlášen jen v nevyhnutelném případě. Ujistila, že zdravotní péče bude zajištěna i po 1. prosinci, kdy zdravotníkům uplyne výpovědní lhůta. Kabinet má o problémech ve zdravotnictví znovu jednat v pondělí.

Lékařské odbory v pátek opět odmítly přistoupit na návrh vlády, který lékařům nabízel zvýšení platů o 300 eur. Odborové sdružení žádalo průměrný mzdový nárůst o 707 eur. Odboráři navíc vyzvali premiérku Ivetu Radičovou, aby odvolala ministra zdravotnictví Ivana Uhliarika. Podle nich dlouhodobě podceňoval situaci a špatně s lékaři komunikoval. Tento požadavek podporují také lékárníci. „Za co mám odvolávat ministra zdravotnictví? Že netvořil dluhy, konsolidoval rezort?“ ptala se premiérka.

Někteří ministři namítali, že vyhlášení nouzového stavu by mělo negativní dopad i na zodpovědné lékaře, kteří výpovědi nepodali. Přestože mimořádná situace může trvat až 90 dní, Radičová zdůraznila, že pokud k jejímu zavedení přece jen dojde, bude to jen na pár dní. Kabinet prý v pondělí předloží takzvaný plán B řešení situace v nemocnicích, kterých by se odchod lékařů nejvíce dotkl.

„Vláda zváží, jestli je ještě vůbec nutné vyhlásit stav nouze a když, tak ve kterých konkrétních nemocnicích,“ dodala premiérka. Během zasedání Bezpečnostní rady státu i kabinetu se jednalo například o pomoci zahraničních lékařů. Hovoří se také o slučování a rušení některých oddělení, dokonce i zavírání celých nemocnic.

Pokud by nakonec došlo k zavedení nouzového stavu, bylo by možné lékaře k práci přinutit. Během něj by dostávali jen 70 procent platu. Člověku, který by do práce nastoupit odmítnul, by hrozila finanční pokuta ve výši stovek eur i trestní stíhání.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video