Slovenský premiér Fico chce být prezidentem. Oznámil kandidaturu | E15.cz

Slovenský premiér Fico chce být prezidentem. Oznámil kandidaturu

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dalším kandidátem do jarních voleb slovenského prezidenta je Robert Fico. Předseda vlády a šéf strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) by podle průzkumů veřejného mínění měl bez problémů postoupit do druhého, rozhodujícího kola voleb přímé volby.

Oznámit kandidaturu těsně před Vánocemi označili slovenští politici za velmi dobrý marketingový tah. Fico pouze uvedl, že bude kandidovat. Tiskovou konferenci k tématu chce svolat až v lednu. V historické budově Slovenské národní rady jen uvedl, že svou kandidaturu považuje za službu Slovensku.

„Rozhodl jsem se kandidovat na prezidenta Slovenské republiky,“ řekl Fico před politiky a diplomaty v projevu, ve kterém hodnotil práci své vlády v letošním roce. Fico Slováky s oznámením kandidatury dlouho napínal.

Slovenský prezident má obecně jen omezené pravomoci, může ovšem například blokovat nominace vlády a parlamentu na obsazení vedoucích představitelů vícero úřadů a institucí. Souhlasu hlavy státu podléhají také některá rozhodnutí odstupujícího kabinetu, kterému parlament vyslovil nedůvěru.

S kým se premiér Fico v prezidentské volbě mimo jiné utká

Rok 2014 může být podle šéfa slovenské strany KDH Jána Figeľa rokem politického zlomu. „Výsledek v prezidentských volbách může být pro Směr Pyrrhovo vítězství, nebo osbní prohra,“ okomentoval premiérovu kandidaturu Ján Figeľ pro server Sme.sk

Zájem o nejvyšší politický post v zemi už projevilo více než deset osob. Z nejznámějších kandidátů je slovenský herec a politik Milan Kňažko. Na toho si Fico již postěžoval za to, že o Směru hovoří jako o extremistech.

Slovensko ve své novodobé historii nezažilo situaci, že by se úřadující premiér stal hlavou státu. Zvolení Fica prezidentem by znamenalo pád jeho jednobarevné vlády. Očekává se, že v takovém případě dosluhující prezident Ivan Gašparovič pověří sestavením nového kabinetu některého z představitelů strany Směr-SD, která má v parlamentu pohodlnou většinu.

Glosa: Fico, pro Čechy vzor slušnosti

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video