Soud uložil Vitáskové v kauze solárních elektráren osm a půl roku vězení | e15.cz

Soud uložil Vitáskové v kauze solárních elektráren osm a půl roku vězení

Alena Vitásková u soudu
Alena Vitásková u soudu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud poslal na 8,5 roku do vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou za to, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Protože jim byly uděleny v roce 2010, získali jejich majitelé výhodnou výkupní cenu za elektrickou energii ze solárních elektráren dodanou do veřejné sítě. Vitásková podle krajského soudu v Brně vytvořila podmínky, aby mohly zůstat v provozu.

Vitásková pochybení opakovaně odmítla. Elektrárny patří synům miliardáře a podnikatele ve strojírenském průmyslu Zdeňka Zemka st. V kauze bylo deset obžalovaných. Vitáskové a dalším sedmi obžalovaným dnes soud uložil tresty v rozmezí 5,5 až do 8,5 let vězení a také vysoké pokuty. Jednání u někdejšího šéfa odboru licencí ERÚ Luďka Pražáka bylo vyloučeno k samostatnému projednání. Z jednání se v minulosti omlouval kvůli nemoci.

U bývalé úřednice ERÚ Ilony Florianové soud upustil od potrestání. Vitásková se vynesení rozsudku neúčastnila, ale oznámila, že se odvolá. V žádném případě nehodlá rezignovat. K jednání se jako divák dostavil se svými syny otec bratrů Zemků - podnikatel Zdeněk Zemek starší.

Oba jeho synové i technici, kteří jim podle rozsudku pomohli vytvořit falešné doklady pro udělení licencí, před odchodem z jednací síně popřeli, že by postupovali nezákonně.

Rozsudek je nepravomocný. V případě, že bude Vitásková odsouzena pravomocně, skončí v čele Energetického regulačního úřadu bez ohledu na současný spor o to, jestli spadá pod zákon o státní službě. Podle energetického zákona pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin (nebo nedbalostní, který souvisí s výkonem veřejné funkce) přestane splňovat podmínky, které tento zákon stanoví pro předsedu ERÚ.

Soudce Aleš Novotný uvedl, že elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun v Chomutově obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. Vitásková pak zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licencí, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít. Podle policie kvůli tomu dosud vznikla státu škoda 300 milionů Kč. Za 20 let provozu obou elektráren by mohla podle spisu dosáhnout dvou miliard korun.

Elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun si dali postavit bratři Zemkové. Provozní technici Vladimír Čimpera, Jan Hudeček a také Jaroslav Krym jim k tomu vystavili koncem roku 2010 potvrzení a později revizní technické zprávy, z nichž vyplývalo, že obě zařízení jsou dostavěná a schopná provozu. Podle soudce ale věděli, že nejsou dokončena a jsou ve výstavbě.

Další technik Karel Šupina vytvořil podle soudu falešné revizní zprávy k provozuschopnosti elektráren, na starých přepsal pouze datum. Soudce zdůraznil, že na ERÚ se pak sešly téměř shodné zprávy; původní a padělané i se stejnými chybami Čimpery ohledně délky kabeláže a hodnoty odporu.

Procesu se účastnil coby divák Zemek st. Když elektrárnám hrozilo, že nedostanou licence ještě v roce 2010, ale až v roce 2011, což by bylo finančně velmi nevýhodné, podle svědků se do řízení vložil a zajistil, aby ERÚ žádost o tato povolení projednala ještě v poslední den roku 2010. Při procesu se mluvilo o jeho někdejších přátelských vztazích s tehdejší vedoucí odboru licencí ERÚ Michaelou Schneidrovou.

Zleva Jan Hudeček z Železáren Veselí a majitelé solárních elektráren v Chomutově Zdeněk Zemek a Alexandr Zemek čekají u brněnského krajského soudu na rozsudek v případu nezákonného vydání licencí.Autor: CTK
Zleva Jan Hudeček z Železáren Veselí a majitelé solárních elektráren v Chomutově Zdeněk Zemek a Alexandr Zemek čekají u brněnského krajského soudu na rozsudek v případu nezákonného vydání licencí. Zdroj: ČTK

Úřednice ERÚ Florianová v poslední den roku 2010 chyby v revizních zprávách a dokumentech nezjistila a po jednání se svým nadřízeným Luďkem Pražákem licence vydala.

Následně Zemkům hrozilo, že o licence přijdou. Jenže tehdejší vedoucí odboru licenci ERÚ Schneidrová doporučila šéfce ERÚ Vitáskové, aby zastavila řízení, v němž by se opět jednalo o licencích pro Chomutov, což Vitásková učinila.

Podle soudce to Vitásková udělala za situace, kdy věděla, že jsou pochybnosti o pravosti revizních zpráv a s vědomím, že Schneidrová udržovala v minulosti přátelské vztahy se Zemkem starším.

Každý z bratrů Zemků dostal 7,5 roku vězení a pokutu sedm milionů korun. Pokud ji neuhradí, bude podle dnešního verdiktu ve vězení o dva roky déle. Schneidrovou poslal soud na 8,5 roku do vězení. Technici dostali nižší tresty. Advokát Vitáskové Josef Lžičař podal na místě odvolání. Případem se proto bude zabývat olomoucký vrchní soud.

Předvánoční spěch

Elektrárny dostaly licence 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě.

Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu držitelé licence dostávají 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Podnikatelé proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.

Licence udělené společnostem Saša-Sun a Zdeněk-Sun, jsou mimo jiné předmětem správních žalob podaných nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. V těchto žalobách v rámci správního řízení napadá nejvyšší žalobce rozhodnutí ERÚ, která pokládá za nezákonná, a usiluje o jejich zrušení, řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý. O těchto žalobách dosud Krajský soud v Brně nezačal rozhodovat.

Nejvyšší státní zástupce podal celkem 22 správních žalob proti sporným licencím fotovoltaických elektráren. V pěti definitivně skončených případech dosáhl zrušení rozhodnutí o licenci, dalším pěti žalobám soudy nevyhověly, u zbývajících 12 žalob není rozhodování soudů dosud u konce.

Alena Vitásková
Datum a místo narození: 11. prosince 1956, Starý Bohumín

Vzdělání: Stavební fakulta Vysokého učení technického v Brně, obor pozemní stavby

Současná funkce: předsedkyně Energetického regulačního úřadu, od srpna 2011

Praxe: od roku 1974 pracovala na různých pozicích v Severomoravské plynárenské, naposledy ve funkci generální ředitelky a místopředsedkyně představenstva; v letech 2001 až 2003 působila ve společnosti Transgas a RWE Transgas ve funkci předsedkyně představenstva a generální ředitelky; v letech 2004 až 2006 byla předsedkyní představenstva Pražské teplárenské

Ocenění: Manažerka roku (2002)

Rodina: podle dostupných informací je rozvedená, má syna

Ostatní:

- Nástup Vitáskové do čela ERÚ provázely námitky týkající se její profesní minulosti a vazeb na plynárenství. Kritici se obávali ohrožení nezávislosti úřadu. Vitáskovou do funkce jmenovala vláda Petra Nečase (ODS).

- V současnosti je aktérkou dvou trestních kauz. Kromě případu kolem dvou solárních elektráren v Chomutově, ve kterém jí dnes prvoinstanční soud vyměřil trest 8,5 roku nepodmíněně, je to ještě problematické jmenování Renáty Vesecké místopředsedkyní ERÚ. Loni v létě policie Vitáskovou kvůli angažmá někdejší nejvyšší státní zástupkyně obvinila kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a navíc z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

- ERÚ se pod vedením Vitáskové pustil do kontrol solární energetiky. Boom elektráren v letech 2009 a 2010 totiž vedl k razantnímu zvýšení sumy na podporu obnovitelných zdrojů. Počátkem roku 2013 podala Vitásková trestní oznámení na předchozí vedení úřadu, jeho členové podle ní zneužili pravomoci a nastavili neúměrně vysokou podporu pro solární elektrárny. Případ byl ale odložen.

- Vitásková měla dříve kvůli kauzám spojeným s obnovitelnými zdroji policejní ochranu. V dubnu 2013 se prý její auto někdo snažil vytlačit z dálnice, v září téhož roku se neznámý pachatel údajně pokusil poškodit výtah pro auta v domě, kde bydlí.

- Na podzim loňského roku se navíc Vitáskovou vedený úřad dostal do sporu s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) i částí odborné veřejnosti kvůli váhání s vypsáním podpory pro obnovitelné zdroje elektřiny. Peníze neměly dostat zdroje, které dosud neschválila Evropská komise, ERÚ tvrdil, že by vypsáním podpory překročil zákon. Cenové rozhodnutí až těsně před koncem roku podepsal během Vitáskové dlouhodobě plánované dovolené její zástupce Jan Nehoda, a to poté, co vláda schválila zvláštní nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Vitásková Nehodu po návratu z dovolené odvolala.

- V poslední týdnech se řeší i budoucnost Vitáskové v čele ERÚ, jí vedený úřad se nemůže shodnout s vládou na tom, zda má předsedkyně spadat pod zákon o státní službě, či nikoli. Proti sobě totiž stojí ustanovení této normy a energetického zákona. Pokud by Vitásková pod služební zákon přešla, nesměla by kvůli trestním stíháním funkci v čele ERÚ vykonávat. Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký tvrdí, že kabinet ji může postavit mimo službu, aniž složí služební slib. Předsedkyně to odmítá a má za to, že podléhá energetickému zákonu, podle kterého ji může odvolat pouze prezident.

- Týdeník Respekt v roce 2001 informoval o údajné spolupráci Vitáskové s komunistickou Státní bezpečností. Vitásková vydavatele Respektu žalovala o deset milionů korun. V roce 2007 vysoudila 100 tisíc korun.
Seznam původně obviněných v kauze:
Vladimír Čimpera - provozní technik - 5 roků a 5 měsíců vězení s ostrahou, 8 let nesmí působit jako technik, musí zaplatit pokutu 100 tisíc korun (pokud ji neuhradí, bude muset odpykat rok vězení navíc)

Ing. Ilona Florianová - bývalá pracovnice odboru licencí ERÚ - upuštěno od potrestání

Ing. Jan Hudeček - provozní technik - 6 let vězení s ostrahou, musí zaplatit pokutu 500 tisíc korun (pokud ji neuhradí, bude muset odpykat rok vězení navíc)

Jaroslav Krym - provozní technik - 6 let vězení s ostrahou, musí zaplatit pokutu 500 tisíc korun (pokud ji neuhradí, bude muset odpykat rok vězení navíc)

Bc. Luděk Pražák - bývalý ředitel odboru lincencí ERÚ ( před Schneidrovou) - vyčleněn k samostatnému soudnímu projednání - dlouhodobě se procesu kvůli nemoci neúčastnil

Ing. Michaela Schneidrová - bývalá vedoucí odboru licenci ERÚ - 8,5 roku vězení s ostrahou, má zakázán výkon rozhodování v úřadech na dobu 10 let

Ing. Karel Šupina - provozní technik - 5,5 roku vězení s ostrahou, musí zaplatit pokutu 500.000 korun (pokud ji neuhradí, bude muset odpykat rok vězení navíc)

Ing. Alena Vitásková - předsedkyně ERÚ - 8,5 roku vězení s ostrahou

Alexandr Zemek - majitel elektrárny Saša Sun v Chomutově - 7,5 roku vězení s ostrahou, 10 let zákaz působení ve statutárních orgánech společností, pokuta 7 milionů korun (pokud ji neuhradí, bude muset odpykat dva roky vězení navíc)

Zdeněk Zemek ml. - majitel elektrárny Zdeněk-Sun v Chomutově - 7,5 roku vězení s ostrahou, 10 let zákaz působení ve statutárních orgánech společností, pokuta 7 milionů korun (pokud ji neuhradí, bude muset odpykat dva roky vězení navíc)

Profil plynárenské lady Vitáskové: proti všem, přesto zůstává

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video