Čtyři roky pro Kotlebu. Soud na Slovensku uznal šéfa krajně pravicové strany vinným z extremismu | e15.cz

Soud uznal šéfa slovenské krajní pravice Kotlebu vinným z extremismu, ten se odvolá

ČTK, snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Soud na Slovensku uznal předsedu opoziční krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotlebu vinným z trestného činu v kauze šeků s možnou extremistickou symbolikou. Verdikt, který soud vynesl po více než sedmihodinové závěrečné řeči Kotleby, zatím není pravomocný. Kotleba poté oznámil, že se odvolá.V případě, že by se ale rozsudek potvrdil v další instanci, Kotlebovi by hrozil trest až čtyři roky a čtyři měsíce odnětí svobody, také by přišel o poslanecký mandát.

Kotleba stanul před soudem za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici třem rodinám veřejně předal finanční dar s využitím symbolických šeků. Každý byl na částku 1488 eur (40 300 korun). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. Dar byl předán v den spojovaný s výročím válečného slovenského státu.

Zmíněné číslo 14 podle slovenské prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: „Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.“ Osmička také zastupuje osmé písmeno abecedy, kterým je H – a 88, tedy HH, je považováno za zkrácený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler.

Obhajoba i sám Kotleba spojování částky na šecích s extrémistickou symbolikou popřeli, samotnou sumu na šecích přirovnávali spíše k náhodě. Kotleba tvrdil, že obžaloba je vykonstruována, vyšetřovatel v případu účelově rozdělil sumu 1488 eur na dvě číslice 14 a 88 a nezohlednil označení měny. Ve své závěrečné řeči tvrdil, že suma 1488 eur je běžná a poukazoval na různé smlouvy, které stát a další úřady uzavřely s dodavateli právě na tuto částku.

Soudkyně nakonec posoudila obžalobu podle přísnějšího ustanovení trestního zákona, než navrhovala prokuratura. Na tuto možnost soud upozornil Kotlebu již v úvodu procesu letos v lednu.

Autor: ČTK, snk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video