Soud v JAR nepovolil Krejčířovi odvolání proti trestu 35 let

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř Zdroj: CTK

Jihoafrický soud nepovolil Čechovi Radovanu Krejčířovi odvolat se v případu pokusu o vraždu, únosu a obchodu s drogami, ve kterém byl v únoru odsouzen k 35 letům vězení. Potvrdil soudce Colin Lamont, který se žádostí Krejčíře a dalších pěti odsouzených zabýval. Krejčířova cesta k odvolání zcela zablokována není, nyní se může přímo obrátit na soud vyššího stupně.

Krejčíř únorový verdikt odmítá a chce se proti němu odvolat, s tím ale soud musí nejdříve souhlasit. Krejčířův advokát James Grant však Lamonta nepřesvědčil o potřebě odvolacího procesu. Grant tvrdil, že soud před vynesením rozsudku o vině a o výši trestu nevzal v úvahu všechny důkazy a že Krejčíře diskriminoval, když mu například nepovolil předvolat všechny navržené svědky.

O možnosti odvolání rozhodoval soudce, který uznal Krejčíře vinným už loni v srpnu; letos v únoru pak vynesl verdikt o výši trestu. Případ se týká únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. Je to první odsouzení Krejčíře v JAR, kde je tento muž obžalován v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.

Dnes by se Lamont měl ještě zabývat případem vraždy Sama Issy, ze které byl Krejčíř obžalován spolu se čtyřmi dalšími lidmi. Čech tvrdí, že se zavražděním svého někdejšího pobočníka nemá nic společného. Proces v této kauze začal loni v únoru. Krejčíř, jenž v roce 2005 uprchl z Česka před vyšetřováním české policie, žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. V ČR byl odsouzen k deseti a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.