Soud zklamal separatisty i kabinet, podle něj musí brexit schválit vládě parlament

V referendu o odchodu z EU vyhráli zastánci brexitu (24. června 2016)

V referendu o odchodu z EU vyhráli zastánci brexitu (24. června 2016) Zdroj: CTK

Trhovci podporují brexit
Trhovci podporují brexit
Trhovci podporují brexit
Trhovci podporují brexit
Hlasování o brexitu
20
Fotogalerie

Britská vláda potřebuje ke spuštění procesu vedoucího k odchodu z Evropské unie souhlas parlamentu, rozhodl dnes příslušný soud v Londýně. Kabinet vzápětí oznámil, že ho verdikt zklamal a že se proti rozhodnutí odvolá. Mluvčí premiérky Theresy Mayové uvedla, že všechny nezbytné přípravy k aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU budou i přes soudní rozhodnutí pokračovat. Vláda podle ní o tématu promluví v parlamentu v pondělí.

BBC dnešní rozhodnutí označila za jednu z nejvýznamnějších ústavních kauz za několik posledních generací. Podle ministra obchodu Liama Foxe je kabinet "odhodlán respektovat výsledky (červnového) referenda", v němž se Britové vyslovili pro odchod z evropského bloku.

Odborníci, které oslovila CNN, nicméně soudí, že parlament odchod z unie pravděpodobně nezablokuje, ale zpozdí a také ovlivní podobu výsledné dohody s Bruselem. Objevují se též spekulace, zda Mayová nevypíše předčasné volby.

Verdikt je podle agentury AP ranou pro vládu Mayové, která chce zahájit rozhovory o odchodu z EU do konce března 2017. Právník vlády sdělil agentuře Reuters, že nejvyšší soud si již pro jednání o této věci vyčlenil termín od 5. do 8. prosince.

Stěžovatelé, kteří záležitost dali k soudu, argumentovali tím, že takzvaným brexitem přijdou Britové o některá práva, například o právo volného pohybu v rámci členských zemí, a to se podle nich nemůže stát bez souhlasu parlamentu.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že soudní výnos podle něj zdůrazňuje okamžitou potřebu přenést debatu o podmínkách vyjednávání na půdu parlamentu. Šéf liberálních demokratů Tim Farron verdikt uvítal s tím, že Britové by měli dostat šanci vyslovit se ke konečné dohodě o brexitu. "Měli by dostat příležitost říct ne nezodpovědnému ´tvrdému´ brexitu, který ohrožuje naši ekonomiku a pracovní místa".

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která usiluje o setrvání v EU, prohlásila, že výrok soudu je "významný a ukazuje na to, jaký ve vládě vládne chaos a zmatky".

Podle prozatímního šéfa protiunijní strany UKIP Nigela Farage směřuje země k "polovičnímu brexitu", a pokud Británie nevystoupí do roku 2019, hodlá se vrátit do britské politiky.

Facka premiérce

Verdikt je "fackou" předsedkyni britské vlády, řekl bývalý předseda liberálních demokratů Menzies Campbell. "Je to krásný příklad známé právní zásady, že nehledě na to, jak vysoce postavení jste, zákon je nad vámi," prohlásil.

Evropská komise uvedla, že rozhodnutí britského soudu nebude komentovat. Její předseda Jean-Claude Juncker bude s Mayovou na její žádost hovořit v pátek po telefonu. Po oznámení verdiktu poprvé po třech týdnech krátce posílila libra. Pak podle očekávání opět oslabila poté, co vláda oznámila, že se odvolá.

Příznivce vystoupení Velké Británie výrok soudu rozlítil. Bojí se, že by se poslanci mohli pokusit výsledek referenda zvrátit. Šéfka parlamentní labouristické frakce v horní komoře Angela Smithová ovšem minulý týden prohlásila, že brexit blokovat nebude.