Soudci z Karlsruhe schválili ESM, mají ale podmínky | e15.cz

Soudci z Karlsruhe schválili ESM, mají ale podmínky

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo může přijmout, záchranný fond ESM i fiskální pakt Evropské unie. V Karlsruhe tak rozhodl německý ústavní soud, který tím odmítl 37 tisíc stížností. Soudci ale mají pro zavedení těchto nástrojů boje s dluhovou krizí několik podmínek. "Dnešek je dobrým dnem pro Německo i Evropu," komentovala rozhodnutí kancléřka Angela Merkelová.

První z nich se týká velikosti záchranného fondu ESM. Peněžitý závazek Německa totiž podle soudců nesmí překonat nyní plánovaných 190 miliard eur, uvedl předseda soudu Andreas Voßkuhle. Druhou podmínkou je, že závazek mlčenlivosti pracovníků fondu ESM nesmí vést k tomu, že německý Spolkový sněm bude mít omezený přístup k informacím.

Voßkuhle odmítl pokusy o zatažení soudu do sporu o to, zda jsou záchranné mechanismy EU správné. „Nikdo nemůže s jistotou říct, co je v takové krizi pro Německo a Evropu skutečně nejlepší. V takové situaci jsou oprávněni jednat ti, které zvolil lid,“ dodal s tím, že soud pouze posuzuje ústavnost politických rozhodnutí.

Soud najednou rozhodoval o hromadné stížnosti nadstranického sdružení Více demokracie a také o stížnostech poslance za vládní CSU Petera Gauweilera a postkomunistické strany Die Linke. „Stížnosti odpůrců jsou převážně odůvodněné,“ prohlásil Voßkuhle, načež se sálem rozlehl smích. Vzápětí se opravil, že stížnosti byly bezdůvodné. „Vidíte, vedli jsme intenzivní diskusi,“ podotkl.

Jako první na rozhodnutí soudu reagovali němečtí Zelení. „Dobrý den pro Evropu a záchranu eura,“ uvedla rozpočtová expertka strany Priska Hinz. Později reagovala i SPD. „Jsem především rád, že konečně utichnou spekulace o rozsudku,“ uvedl šéf parlamentní frakce strany Frank-Walter Steinmeier.

Pozitivně zareagoval i německý akciový index DAX, který ihned posílil o více než procento na 7410 bodů. Euro odmazalo svou ranní ztrátu a nyní se obchoduje za 1,289 dolaru za euro. „Spolkový ústavní soud rozhodl přesně tak, jak se očekávalo,“ cituje server Sueddeutsche.de nejmenovaného frankfurtského akciového obchodníka.

Prezidentu Joachimu Gauckovi tak nyní nic nebrání podepsat zákony o ratifikaci příslušných dohod. Německý parlament obě smlouvy schválil na konci června.

Soud se dnes nebude zabývat ústavností nákupu státních dluhopisů Evropskou centrální bankou. O ní rozhodne až v hlavním líčení.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video