Španělsko připouští, že může potřebovat 300 miliard eur | E15.cz

Španělsko připouští, že může potřebovat 300 miliard eur

Španělsko, euro
Španělsko, euro
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělsko poprvé připustilo, že by mohlo potřebovat finanční pomoc Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Ministr financí Luis de Guindos odhadl potřeby své země na 300 miliard eur (asi 7,7 bilionu korun).

Podle De Guindose, který otázku mezinárodní pomoci podle zdroje agentury Reuters otevřel minulé úterý na jednání se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem, země o pomoc požádá, pokud se její náklady na správu dluhu budou nadále držet na vysoké úrovni.

„De Guindos hovořil o částce 300 miliard eur, Německu se ale nyní návrh na záchrannou půjčku nezamlouval,“ uvedl zdroj. Berlín pomoc podle něj podmiňuje schválením záchranného fondu eurozóny ESM. „Dokud nebude ESM funkční, nic se nestane. Jakmile bude akceschopný, uvidíme, jaké výše budou v tu chvíli dosahovat španělské náklady na správu dluhu a možná se k této otázce vrátíme,“ dodal.

Madrid dosud tvrdil, že nebude nucen následovat Portugalsko, Irsko a Řecko a požádat o plnohodnotnou záchrannou půjčku. Na dotaz Reuters to mluvčí vlády odmítla i nyní. Na pomoc svým bankám už země dostala až 100 miliard eur.

Úrok desetiletých španělských dluhopisů dosáhl 7,64 procenta – nejvyšší hodnoty od chvíle, kdy země přijala společnou evropskou měnu. Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi na to ve čtvrtek reagoval prohlášením, že jeho úřad je připraven zasáhnout a stlačit výnosy těchto bondů na 6,88 procenta.

Další z vysokých unijních úředníků uvedl, že Španělsko ještě může situaci zvládnout bez pomoci zvenčí. Země ale podle něj udělala řadu komunikačních chyb, které vystrašily investory.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.