Splňujeme podmínky pro zrušení víz, tvrdí turecký ministr. EU nesouhlasí

Istanbul

Istanbul Zdroj: CC BY SA 2.0: Moyan Brenn via Flickr

Turecko splňuje všech 72 podmínek Evropské unie pro zavedení bezvízového styku mezi oběma stranami. V turecké televizi to dnes řekl turecký ministr pro evropské záležitosti Volkan Bozkir, který je na návštěvě v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Podle Bozkira by tak bylo nepřijatelné a nespravedlivé, kdyby Brusel odložil zrušení víz, které je součástí širší migrační dohody mezi EU a Tureckem.

Bozkir také řekl, že další kroky Turecka budou v souladu s instrukcemi prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Bozkirovy výroky o plnění kritérií jsou ale v rozporu s názorem Evropské unie, podle níž zůstává otevřených ještě pět kapitol: boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s Europolem a protiteroristické zákony. Původně měli Turci do schengenského prostoru bez kontrol vnitřních hranic cestovat na 90 dní bez víza už od konce června.

Evropská komise před několika dny podmínečně doporučila zavedení bezvízového styku, ale řada poslanců Evropského parlamentu během debaty ve středu dala jednoznačně najevo, že s tím nesouhlasí.

Odpovědná je vláda

Zarážející je i Bozkirův výrok ohledně Erdogana, protože i za zahraniční politiku je odpovědna vláda, jejímž premiérem je stále ještě Ahmet Davutoglu, přičemž prezident podle platné turecké ústavy má spíše ceremoniální pravomoci. Davutoglu před týdnem oznámil, že funkci ještě v tomto měsíci opustí se zvolením nového šéfa vládní strany AKP.

Nikdo v EU, ani v Turecku nepochybuje o tom, že je to výsledek neshod s Erdoganem, který je neformálně stále mužem číslo jedna na turecké mocenské pyramidě. Erdogan v posledních dnech opakovaně zdůraznil, že jeho země protiteroristické zákony nezmění.

EU se s Tureckem pokouší sblížit na pozadí uprchlické krize, při níž se do Evropy přistěhovalo od loňského léta přes milion převážně blízkovýchodních běženců. Brusel se dohodl v březnu s Ankarou na zmírnění přílivu dalších uprchlíků výměnou za vydatnou mnohamiliardovou pomoc spojenou zejména s náklady na jejich ubytování na tureckém území. Turecko si kromě bezvízového styku stanovilo jako podmínku obnovení přístupových rozhovorů s vyhlídkou na členství v EU.