Spojené státy přišly poprvé v historii o špičkový úvěrový rating
S&P opatřila nový rating dlouhodobých amerických závazků „negativním výhledem“, což znamená, že je připravena jej v následujících 12 až 18 měsících dál snížit. Zbývající dvě významné ratingové agentury Moody's a Fitch naopak Spojeným státům nejvyšší hodnocení jejich schopnosti splácet dluhy tento týden ponechaly. Reagovaly tak na dohodu republikánů a demokratů o navýšení stropu pro zadlužení země, kterou na počátku tohoto týdne schválil Kongres.
Na počátku týdne podepsal zákon založený na dohodě stran v Kongresu americký prezident Barack Obama. Podle dohody by se rozpočtový deficit během příštích deseti let snížil o 2,1 bilionu dolarů. S&P však za minimální objem úspor nutný ke dlouhodobé stabilizaci dluhu označila částku čtyři biliony dolarů. Za Obamy vládní výdaje vzrostly o třetinu na čtyři biliony dolarů a roční deficity se dostaly na bezprecedentní úrovně kolem 1,5 bilionu dolarů, což prudce zvyšuje státní dluh.
Dohodnutý plán dlouhodobějšího snižování deficitu není vzhledem k propasti mezi politickými stranami v USA podle agentury věrohodný. S&P je proto „naladěna pesimisticky ohledně schopnosti Kongresu a vlády přeměnit dohodu z tohoto týdne do širšího plánu fiskální konsolidace, který by v nějaké dohledně době stabilizoval dynamiku vládního dluhu“.
„Snížení (ratingu) odráží náš názor, že efektivita, stabilita a předvídatelnost americké politiky a amerických politických institucí v čase přetrvávajících fiskálních a ekonomických výzev oslabila,“ uvedla agentura Standard & Poor's.“Bereme naši odpovědnost velmi vážně a jestliže analýza našeho (ratingového) výboru dospěla k závěru, že rating není tam, kde by měl být, je naší povinností jednat podle toho,“ řekl agentuře Reuters šéf odboru státních ratingů S&P David Beers.
Americkou vládu snížení ratingu pohoršilo
Mluvčí ministerstva financí agenturu obvinil, že svůj verdikt vynesla na základě špatných výpočtů. Zahrnula do nich prý o dva biliony vyšší americký dluh, než činí skutečnost. „Úsudek poškozený dvoubilionovou chybou mluví sám za sebe,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva financí.
Beers: Problémem je i pomalý růst americké ekonomiky
S&P namítla, že po diskusi s ministerstvem financí své předpoklady o dluhu opravila, dodala však, že její rozhodnutí snížit rating to neovlivnilo. Jedním z faktorů rozhodnutí byl podle Beerse výrazně pomalejší růst americké ekonomiky v posledních dvou letech od konce recese, který vyplynul z revize údajů z minulého týdne. Ta dokonce ukázala, že americká ekonomika ještě nedosáhla předkrizové úrovně roku 2007. Nové údaje navíc signalizovaly, že ekonomika v prvním pololetí upadla téměř do stagnace; slabá ekonomika přitom znamená výhledově i další zhoršování veřejných financí.
Snížení ratingu by mohlo znamenat, že investoři budou požadovat od americké vlády vyšší úroky, aby se pojistili proti vyššímu riziku nesplácení úvěrů. Podle analytiků oslovených deníkem The New York Times ale může být dopad kroku Standard & Poor's nakonec mírný právě proto, že zbylé dvě agentury hodnocení nesnížily.
Není to jediné kritérium
Samotný rating je navíc jen jedním - byť důležitým - z kritérií, jimiž se investoři při hodnocení dluhopisů řídí. Ratingové agentury v letech 2001 až 2002 například hned třikrát zhoršily hodnocení Japonska, náklady na půjčování pro tamní vládu přitom nevzrostly, ale klesly.
Zpráva o bezprecedentním snížení amerického ratingu v každém případě přichází v okamžiku, kdy na trzích panuje značná nejistota a obavy z propadu americké ekonomiky do další recese. Mohla by proto dále rozkolísat již tak labilní trhy.
Agentura udělila špičkový rating poprvé v roce 1941
Podle deníku The New York Times tím vyjádřila široce sdílený názor, že nejbohatší stát světa nikdy nezbankrotuje. Rating také podpořila role dolaru jako přední světové měny. V současnosti ale podle analytiků USA poškozuje pat na politické scéně. Zemi tak až do počátku tohoto týdne kvůli sporům politiků hrozilo, že vůbec poprvé nebude schopná splácet své závazky.