Spojené státy uvalily cla na Čínu, další jednání s Pekingem mají pokračovat

Donald Trump

Donald Trump Zdroj: Reuters

Spor o cla mezi USA a Čínou se vyostřuje. Začíná nová obchodní válka?
Spor o cla mezi USA a Čínou se vyostřuje. Začíná nová obchodní válka?
3
Fotogalerie

Spojené státy začaly minutu po půlnoci místního času uplatňovat na dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu korun) clo 25 procent místo dosavadních deseti. Čína vyslovila nad zvýšením cel politování a pohrozila odvetnými kroky. Ve Washingtonu pak druhým dnem pokračovalo mezi USA a Čínou na toto téma jednání, ještě před polednem místního času (před 18:00 středoevropského času) ale skončilo. Podle neoficiálních informací nezkrachovalo, pokračovat má v Pekingu. Vůli dál jednat projevil i prezident USA Donald Trump, podle kterého je možné zvýšená cla kdykoliv zrušit. 

Prezident Donald Trump přesto na twitteru napsal, že s dojednáním obchodní smlouvy s Čínou "rozhodně nespěchá". Americká ekonomika podle prezidenta vydělá daleko víc na clech, než na jakékoli smlouvě. "Cla naší zemi přinesou DALEKO VÍC prospěchu, než i ta nejúžasnější smlouva tradičního druhu," napsal Trump.

Čínská reakce na dnešní Trumpovo oznámení o zvýšení cel byla vcelku umírněná, napsal list The New York Times. Peking nedal nijak najevo, kdy a jak na krok Washingtonu odpoví. Ani čínská státem kontrolovaná média dnes nevyzvala k dramatickým protiakcím, jakými by například byl bojkot amerického zboží, upozornil list.

Ve Washingtonu mezitím o nové obchodní smlouvě jednali americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, ministr financí Steven Mnuchin a čínský zmocněnec Liou Che. "Byla to konstruktivní diskuse, to je vše, co mohu prohlásit," řekl novinářům Mnuchin po půldruhahodinové besedě. Dodal, že rozhovory pro dnešek skončily.

Šéf čínského státního deníku Global Times Chu Si-ťin na twitteru napsal, že dnešní závěr jednání není definitivní, rozhovory mají pokračovat. "Dozvěděl jsem se z autoritativních zdrojů, že čínsko-americké obchodní jednání nezkrachovalo. Obě strany jednání považují za konstruktivní a budou v konzultacích pokračovat. Dohodly se, že se v budoucnu znovu setkají v Pekingu," napsal Chu, aniž se zmínil o konkrétním datu.

Televize CNN ve čtvrtek uvedla, že pokud se dvoudenní rozhovory ve Washingtonu budou vyvíjet dobře, pak Spojené státy zřejmě nová cla uplatňovat nebudou. Dnes ale CNN sdělila, že nic nenasvědčuje tomu, že by Trump chtěl zvýšení cel pozdržet. Agentura Bloomberg uvedla, že jednání přinesla pouze nepatrný pokrok.

Trump se ve čtvrtek sešel s Lighthizerem a Mnuchinem, aby spolu projednali možnosti, jak předejít neúspěšnému jednání o dohodě. Trump řekl, že Čína se snaží rozhovory sabotovat tím, že chce znovu otevřít již dohodnuté části nových ujednání.