Spojené státy zruší cla na dovoz oceli a hliníku z Kanady i Mexika
Spojené státy do 48 hodin zruší cla na dovoz oceli a hliníku z Kanady. Obě země to oznámily ve svém dnešním společném sdělení. Kanada souběžně zruší odvetná cla na americké výrobky. Obdobný krok se čeká mezi USA a Mexikem. O uzavření dohody, která ruší cla s Kanadou a Mexikem, dnes podle agentury Reuters hovořil i americký prezident Donald Trump, i když cla na ocel a hliník výslovně nezmínil. Dodal ale, že doufá v brzké schválení nové severoamerické obchodní smlouvy v Kongresu.
"Těší mě, že mohu oznámit, že jsme dosáhli dohody s Kanadou a Mexikem a budeme do těchto zemí moci prodávat naše výrobky bez cel, nebo bez větších cel," řekl dnes Trump ve Washingtonu na setkání realitních makléřů.
Místo cel má být zaveden monitorovací systém, který zajistí, aby se do USA a Kanady nedostaly suroviny z jiných států, které z amerických cel na ocel a hliník výjimku nedostanou. Dohoda nezavádí na dovoz oceli ani na hliník kvóty.
Podle vysoce postaveného mexického činitele, s nímž hovořila agentura Reuters, Mexiko ihned poté, co Washington oznámí zrušení amerických cel i pro ně, také zruší odvetná cla na americké výrobky.
Spojené státy zavedly cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent loni v březnu. Evropská unie, Kanada a Mexiko měly z placení těchto poplatků prozatímní výjimku, která ale koncem loňského května vypršela.
Kanada jako odvetu uvalila cla na některé americké výrobky jako vepřové a hovězí maso a bourbon v celkovém objemu ve výši 12 miliard dolarů (277 miliard Kč). Tato cla nyní zruší.
Zrušení cel podle agentury Reuters otevírá cestu nové obchodní dohodě mezi USA, Kanadou a Mexikem. Takzvaná USMCA, nazvaná podle jejich začátečních písmen, byla podepsaná loni. Má nahradit 25 let starou Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) a schválit ji ještě musejí parlamenty zúčastněných zemí.
Kanadský premiér Justin Trudeau označil nejnovější vývoj za "úžasnou zprávu". Jak připomněla agentura Reuters, cla sice pomohla americkým výrobcům oceli a hliníku, poškodila ale jiné sektory ekonomiky, jako například zemědělství.