Správkyně Hongkongu Lamová oznámila stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do Číny | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Správkyně Hongkongu Lamová oznámila stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do Číny

ČTK

právkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes v televizním projevu oznámila, že se rozhodla stáhnout návrh zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Zmíněný návrh vyvolal v Hongkongu několikaměsíční demonstrace, které stále pokračují. Při posledním z protestů v noci na dnešek policie použila proti demonstrantům pepřový sprej a tři lidé museli být převezeni do nemocnice.

Protesty proti návrhu extradičního zákona začaly v Hongkongu v červnu a v některé dny při nich vyšly do ulic statisíce lidí. Kritici zákona se obávají, že norma by narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům.

Správkyně Hongkongu Lamová po protestech pozastavila schvalování kontroverzního návrhu zákona, demonstranti ale pokračovali ve svých akcích a požadovali jeho úplné stažení. To Lamová podle agentury Reuters oznámila na středečním setkání s poslanci. S veřejným prohlášením politička vystoupí později, uvádí Reuters.

„Vláda oficiálně stáhne tento návrh zákona, aby zcela rozptýlila obavy veřejnosti,“ řekla správkyně a slíbila, že vládní činitelé zahájí s nespokojenými občany dialog. „Přetrvávající násilnosti poškozují základy naší společnosti,“ dodala.

V tuto chvíli není jasné, zda oficiální stažení návrhu zákona nepokoje ukončí, protože demonstrace postupně přerostly v požadavky na obecnější demokratické reformy v bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

Demonstranti rovněž požadují nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zákrocích proti protestům a propuštění zadržovaných demonstrantů. Někteří z protestních vůdců dnes uvedli, že demonstrace budou pokračovat, dokud nebudou tyto požadavky splněny.

Jeden z nejvýznamnějších prodemokratických aktivistů Joshua Wong prohlásil, že stažení návrhu extradičního zákona je „příliš málo a přichází příliš pozdě“. „Stupňující se policejní brutalita v uplynulých týdnech zanechala na celé hongkongské společnosti nesmazatelné stopy. Carrie Lamová oznámila stažení návrhu zákona, ale lidé nevěří, že jedná upřímně,“ podotkl Joshua Wong.

Násilí v Hongkongu se stupňuje. Protivládní demonstrace přerostla v tvrdé potyčky s policií

Hongkong od přechodu pod čínskou správu funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“ a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Při zatím poslední z protestních akcí v noci na dnešek hongkongská policie použila pepřový sprej k rozehnání demonstrantů, kteří se sešli před policejní stanicí ve čtvrti Mong Kok a ve stanici metra Prince Edwarda. Tři muži ve věku 21 až 42 let byli po střetech hospitalizováni. Dva zůstávají v nemocnici ve stabilizovaném stavu, třetí byl již propuštěn, napsala agentura Reuters.

Hongkongské protesty zesilují: Demonstranti obsadili letiště, nejezdí metro
Hongkongské protesty na vlastní kůži: tyčí přes lýtka a zadrženým pokrývku přes hlavu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!