Srbsko je blíž k unii, Rumuni mají výhrady

srbský prezident Boris Tadiić

srbský prezident Boris Tadiić Zdroj: profimedia.cz

pap
Ministři zahraničí států Evropské unie doporučili, aby Srbsko získalo status kandidátské země. Rozhodnutí musí ještě na summitu potvrdit hlavy členských zemí, výhrady má Rumunsko. „Srbsko splnilo, co mělo, Kosovo splnilo, co bylo třeba, a teď musí i Evropa dodržet dané slovo,“ prohlásil včera šéf německé diplomacie Guido Westerwelle. Podotkl však, že v případě řešení kosovského problému zůstává stále mnoho rezerv.

Srbsko původně doufalo, že status získá už v prosinci, představitelé členských zemí Evropské unie však kvůli napjatým vztahům země s Kosovem záležitost odložili na březen. Tehdy proti kroku stálo především Německo.

Bělehradu zřejmě pomohla páteční dohoda s Prištinou o společné správě hranic a hraničních přechodů. Na základě úmluvy také Kosovo může samostatně vystupovat na mezinárodních jednáních.

Ačkoli francouzský ministr zahraničí Alain Juppé už v pondělí oznámil, že mezi šéfy diplomacií panuje v této záležitosti shoda, hladký průběh včerejší schůzky narušili Rumuni. Pohrozili, že udělení statusu zmaří, pokud Bělehrad neudělí garance ochrany práv zhruba třicetitisícové rumunské jazykové menšině v Srbsku.

Požadavek Srby zřejmě zaskočil, samotná minorita na něj reagovala celkem chladně. „S postavením valašské menšiny v Srbsku nejsou problémy,“ prohlásila šéfka Národní rady Valachů Radiša Dragojevičová.