Strach z „dalšího Benghází“. USA nálety uspíšily kvůli ochraně diplomatů | E15.cz

Strach z „dalšího Benghází“. USA nálety uspíšily kvůli ochraně diplomatů

Kurdští vojáci brání svoje území přes ozbrojenci ISIL (25. června 2014)
Kurdští vojáci brání svoje území přes ozbrojenci ISIL (25. června 2014)
• 
ZDROJ: CTK

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozhodování Spojených států o zahájení letecké útoky na pozice islamistů z hnutí ISIL uspíšila nedávná tragická zkušenost, kdy během útoku na diplomaty v Libyi zemřel americký velvyslanec, píše deník New Yor Times.

Kurdská metropole Irbíl, v minulosti proamerický ostrůvek klidu v Iráku, se v posledních dnech ocitla v ohrožení ze strany sunnitských povstalců. V Irbílu se přitom nachází nejen americký konzulát, své pobočky zde má řada těžebních společnosti z celého světa.

Rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy o zahájení leteckých úderů padlo nezvykle rychle, během jediného dne, píše deník New York Times. USA totiž mají v čerstvé paměti nedávnou tragédii, kdy v září 2012 při útoku na americký konzulát v libyjském Benghází zemřeli čtyři diplomaté četně velvyslance Christophera Stevense. Kvůli selhání při ochraně diplomatické mise se Obama stal terčem kritiků, kteří jeje vinili ze slabosti.

Poté, co kurdské jednotky pešmerga ustoupily ze tří křesťanských vesnic nedaleko Irbílu, vzrostly obavy, že by brzy mohlo padnout i samotné město. Od čtvrtečního rána obléhají místní letiště davy lidí, která se snaží dostat na jakýkoli let pryč z oblasti.

„Situace v okolí Irbílu se zhoršila mnohem více, než kdokoli očekával,“ řekl deníku nejmenovaný představitel Obamovy administrativy. „Nechtěli jsme další Benghází,“ dodal.

To v rozhovoru pro stejný list nepřímo přiznal i sám prezident. „Máme ambasádu v Bagdádu a konzulát v Irbílu a musíme zajistit, že nebudou ohroženy,“ řekl.

Kromě leteckých úderů americká vojenská nákladní letadla v doprovodu stíhaček v horách na severu Iráku shodila na 20 tisíc litrů pitné vody a 8 tisíc potravinových dávek. Shoz zásob se odehrál v horách u města Sindžár, kde se před ISIL ukrývá asi 40 tisíc členů sekty jezídů. V případě potřeby se shozy zásob mají zopakovat.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video