Svět je zřejmě zadluženější, než tvrdí statistiky. Čína ho zásobuje „neviditelnými“ úvěry | E15.cz

Svět je zřejmě zadluženější, než tvrdí statistiky. Čína ho zásobuje „neviditelnými“ úvěry

Jan Vávra

Jan Vávra

Čína se spolu s růstem své ekonomické moci stává i stále významnějším věřitelem. Část expertů ale na investičním fóru v Singapuru varovala před netransparentními čínskými úvěry. Nikdo podle ekonomů přesně neví, kolik svět Pekingu vlastně dluží.

Oficiální statistiky Mězinárodního měnového fondu a Světové banky, které výši půjček jednotlivým zemím sledují, zachycují asi jen polovinu čínských úvěrů, varuje podle CNBC Carmen Reinhartová z Harvardovy univerzity. Za posledních 15 let Čína poskytla zahraničním státům řádově stovky miliard dolarů. Jejich hlavními příjemci jsou podle analytičky Srí Lanka, Ukrajina, Venezuela, Ekvádor, Bangladéš a Kuba.

Peking se však větší úvěrové transparentnosti brání, upozorňují kritické hlasy. Nynější prezident Světové banky David Malpass v minulosti uvedl jako příklad čínské půjčky Venezuele denominované v barelech ropy, což prý znesnadňuje evidenci.

Na technologické obry bychom si měli došlápnout podobně jako EU, prohlásil Trump

Čína se navíc nechce stát členem takzvaného Pařížského klubu, který sdružuje hlavní světové věřitele a vede vlastní statistiky zadluženosti.

„Dluhová transparentnost je zcela zásadní. Umožňuje občanům vést své vlády k odpovědnosti,“ uvedla pro CNBC Světová banka. Nepřesné údaje o zadlužení navíc podle ekonomů znemožňují investorům kvalifikovaně odhadnout míru rizika spjatou s konkrétními zeměmi.

WSJ: Huawei má další problém, kvůli restrikcím zrušila uvedení nového počítače

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!