Světovou politiku zřícení letounu šokovalo

Premiér Malajsie Najib Razak (uprostřed), malajsijský ministr obrany a dopravy Hishammuddin Hussein (vlevo)

Premiér Malajsie Najib Razak (uprostřed), malajsijský ministr obrany a dopravy Hishammuddin Hussein (vlevo) Zdroj: CTK/AP

ČTK
Nizozemského i malajsijského premiéra zřícení letounu, který směřoval z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, šokovalo. Šéf nizozemské vlády Mark Rutte se okamžitě vrací z Bruselu, kde se účastnil summitu EU, domů, uvedl v tiskovém prohlášení jeho úřad. Jeho malajsijský protějšek Najib Abdul Razak oznámil, že malajsijské úřady zahajují vyšetřování katastrofy. Letoun se zřítil na východě Ukrajiny poblíž hranic Ruskem. Podle nepotvrzených informací byl sestřelen.

„Jsem hluboce šokován dramatickými zprávami o pádu letounu společnosti Malaysia Airlines číslo MH17,“ prohlásil premiér Rutte. Dodal, že je v kontaktu s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

„Jsem šokován zprávami o zřícení letadla malajsijských aerolinií. Zahajujeme okamžité vyšetřování,“ napsal pak na komunitní síti Twitter malajsijský premiér.

Předseda Evropské komise José Barroso označil pád malajského letadla za „skutečně šokující“ událost. Je podle něj potřeba okamžitě zjistit, co přesně se stalo. „Jsem šokován a zarmoucen katastrofou malajsijského letounu,“ napsal na Twitteru britský premiér David Cameron.

Americký prezident Barack Obama o pádu letadla hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Telefonát obou státníků byl plánován dlouho dopředu a netýkal se přímo tragédie, ale jiných záležitostí souvisejících se situací na Ukrajině. Detaily rozhovoru nejsou známy. Prezident Putin již prostřednictvím mluvčího Kremlu kondoloval malajsijskému premiérovi Razakovi.

Obama označil zřícení letadla za „hroznou tragédii“. Americké úřady se podle něj nyní snaží zjistit, zda byli na palubě letounu občané Spojených států. „Naše myšlenky a modlitby směřují k rodinám cestujících, ať již pocházejí odkudkoliv,“ řekl prezident před novináři. Ani mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová neměla více podrobností. Pouze uvedla, že Washington situaci monitoruje a americká ambasáda v Kyjevě je v kontaktu s ukrajinskými úřady.

„Je třeba bezodkladně vyjasnit okolnosti, tuto tragédii musí plně osvětlit mezinárodní vyšetřování,“ uvedla v prohlášení diplomatická služba Evropské unie. Vyzvala znesvářené strany v oblasti neštěstí, aby umožnily přístup k místu pádu letadla a zajištění prostoru, a také k plné spolupráci a sdílení všech podstatných informací.

Podle EU je dnešní incident dalším jasným příkladem, proč je potřeba ukrajinský konflikt ukončit. Evropská diplomacie, bez toho, že by už nyní chtěla posuzovat fakta související s pádem letadla, opět vyzvala všechny strany sporu k zastavení zbytečných ztrát na životech a k dohodě na okamžitém příměří.

„Jsem hluboce otřesen a hluboce zarmoucen tragédií, ke které došlo na východě Ukrajiny,“ komentoval situaci český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zdůraznil, že okolnosti pádu letadla, při kterém byl „zmařen vysoký počet lidských životů, musí být co nejdříve a nestranně vyšetřeny.“