Švýcarské tažení proti cizincům pokračuje, nová omezení hrozí i Čechům | E15.cz

Švýcarské tažení proti cizincům pokračuje, nová omezení hrozí i Čechům

Švýcarské tažení proti cizincům pokračuje, nová omezení hrozí i Čechům
Švýcarské město Chur
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Volkmar Rudolf - Wikimedia Commons

ČTK
bru

Švýcarští nacionalisté vyzvali vládu, aby zabránila možnému přílivu pracovníků z východní Evropy včetně České republiky. Ten podle nich hrozí v létě, kdy pro občany z osmi východoevropských zemí skončí dočasné zákonné omezení. Švýcaři před týdnem v referendu schválili omezení počtu přistěhovalců a vláda chystá zákon stanovující limity pro imigranty.

„Čelíme mohutné vlně imigrantů,“ prohlásil šéf nacionalistické Švýcarské lidové strany Toni Brunner v rozhovoru pro nedělník Schweiz am Sonntag. Přistěhovalci podle něj začali do země proudit, když v roce 2008 Švýcarsko otevřelo hranice pro pracovníky z 15 zemí EU.

V červnu získají podobnou možnost občané České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska, Estonska, Litvy a Lotyšska, což podle Brunnera hrozí dalším přílivem zahraničních pracovníků. Vláda by tomu podle něj měla zabránit. Obyvatelé země přitom už minulý týden těsnou většinou odhladovali změnu ústavy, které má imigraci omezit pomocí kvót.

Švýcarský kabinet začal po překvapivém výsledku referenda chystat návrh zákona, který by měl stanovit kvóty na počet nových přistěhovalců. Vláda by chtěla návrh zákona předložit ještě letos, přijmout by jej Švýcarsko mělo do tří let.

Švýcarské ministerstvo spravedlnosti v sobotu oznámilo, že v souvislosti s referendem vůbec neotevře trh práce Chorvatsku, které je nejnovější členskou zemí EU. „Smlouva o rozšíření volného pohybu osob na Chorvatsko nemůže být v této podobě podepsána,“ uvedla ministryně spravedlnosti Simonetta Sommaruga. Dodala, že vláda pracuje na řešení, které nebude Chorvatsko ve srovnání s dalšími členskými státy EU diskriminovat.

„Pro Chorvatsko je nepřijatelné, aby s ním během příštích tří let bylo nakládáno jako s třetí zemí a ne se členem EU,“ reagoval Aleksandar Heina, velvyslanec Chorvatska v Bernu. Brusel Švýcarsku pohrozil vypovězením spolupráce na výzkumném programu Horizon 2020, díky kterému již švýcarští vědci získali miliardy aur, a vyloučením Švýcarska z výměnného programu pro studenty vysokých škol Erasmus.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!