Syrská vláda odpojila internet i telefony. Chystá prý ofenzivu

Následky bojů ve městě Homs

Následky bojů ve městě Homs Zdroj: profimedia.cz

Na většině syrského území, především v oblasti hlavního města, bylo dnes přerušeno telefonické spojení a nefunguje ani internet. Kolem poledne přestala vysílat také státní agentura Sana. Kvůli těžkým bojům na předměstích úřady uzavřely přístup k mezinárodnímu letišti, vzdálenému asi 27 kilometrů od Damašku. Opoziční představitelé v této souvislosti podle agentury AFP vyjadřují obavy z příprav velké vládní ofenzivy.

Pevné a mobilní telefonické spojení bylo přerušeno, funguje jen internetové spojení přes satelit. Sýrie byla před polednem „fakticky připravena o internet,“ oznámily dvě americké informační společnosti Renesys a Akamai, které sledují přenos dat na síti.

Telefonické spojení a internet byly přerušeny ve většině čtvrtí Damašku a na předměstích i ve většině oblastí v provinciích Homs (centrální Sýrie), Dará (jih), v celé provincii Tartús (západ) a Suvajdá (jih), v mnoha městech provincie Dajr az-Zaur (východ) a Rakka (sever), uvedli aktivisté Místních koordinačních výborů (LCC). Vyjádřili přitom obavy, že „zločinný syrský režim něco chystá“.

Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) kromě toho informovala, že vládní síly uzavřely silnici spojující Damašek s mezinárodním letištěm. Od rána ho nemohou opustit posádka a cestující letadla společnosti Syrian Air, které přiletělo z Alžírska. „Až na další“ přerušila letecké spojení s Damaškem dubajská společnost Emirates.

Skupina ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW) dnes oznámila, že syrská opozice vysílá do bojů nezletilé chlapce a k přesunu zbraní a zásob používá i čtrnáctileté hochy. Z hlediska mezinárodního práva jde o válečný zločin, napsala agentura Reuters.

Pracovníci HRW hovořili s pěti Syřany, kteří byli ve věku od 14 do 16 let. Pracovali pro opozici v jihosyrské provincii Dará, v Homsu a také u hranice s Tureckem. Tři z nich přiznali, že u sebe měli zbraň, a jeden se dokonce účastnil bojů. Dva další povstalcům pomáhali při přesunu zbraní a zásob.

Mezinárodní trestní soud (ICC) řadí nábor dětí mladších 15 let k válečným zločinům stejně jako nucení tak mladých lidí účastnit se bojů. Úmluva OSN o právech dítěte členské státy žádá, aby zajistily, že lidé mladší 18 let nebudou zatahováni do bojových akcí.

„Všechny oči světa se upírají na syrskou opozici. Je třeba, aby dokázala, že se snaží děti před bombami a kulkami chránit, a nikoli vystavovat je nebezpečí,“ řekla Priyanka Motaparthyová z HRW.

Opoziční skupina, která monitoruje dění v Sýrii, má důkazy o tom, že mezi oběťmi konfliktu je i 17 dětí, které bojovaly na straně opoziční Syrské svobodné armády. Mnoho dalších dětí bylo v bojích zraněno, některé budou mít následky celý život.

V Dará dnes opozice zaútočila na dům vysokého člena vládní strany Baas, který při útoku stejně jako jeho tři strážci přišel o život.

Vojáci podle opozice zajali britského lékaře, který dobrovolně pomáhal ošetřovat raněné na severu Sýrie. Abbas Khan pracoval v nemocnici v Sarákibu a zadržen byl, když se vydal do Halabu.