Syrský prezident slíbil politickou pluralitu, opoziční protesty pokračují | E15.cz

Syrský prezident slíbil politickou pluralitu, opoziční protesty pokračují

Bašár Asad, syrský prezident
Bašár Asad, syrský prezident
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Syrský prezident Bašár Asad se rozhodl vyjít vstříc jednomu z hlavních požadavků opozice a vydal dekret o zavedení pluralitního systému. Oznámila to v Damašku syrská státní agentura SANA. Syrská vláda uvolnila cestu pro existenci nových politických stran už koncem července, ale díky Asadově dekretu může být pluralitní systém zaveden okamžitě, bez souhlasu syrského parlamentu.

„Prezident Asad vydal dnes prezidentský dekret o činnosti politických stran,“ uvedla agentura. Výnos stanoví podmínky, za nichž mohou v zemi existovat politické strany vedle tradičně vládnoucí Socialistické strany arabské obrody (Baas), která monopolně ovládá syrskou politickou scénu od převratu v roce 1963. Ústavou z března 1973 byla strana Baas povýšena na „vedoucí sílu“ v zemi.

Syrská vláda 24. července schválila zákon, který vznik nových politických stran formálně umožňuje. Opozice ale zákon označila za „papírovou demonstraci ochoty zavést politický pluralismus“. Zákon podléhá schválení parlamentu.

Prezidentský dekret podle agentury AFP na rozdíl od zákona může nabýt okamžité účinnosti. Dokument stanoví, že nové politické strany musejí respektovat Všeobecnou deklaraci lidských práv, nesmějí být náboženské a „nesyrské“. Nesmějí mít vojenské nebo polovojenské složky a jejich zásady, cíle a způsoby financování musejí být plně transparentní.

Syrské opoziční síly na prezidentský dekret zatím nereagovaly. Jejich odpor proti brutálním akcím syrské armády ale neustává. V nynějším období muslimského postního měsíce ramadánu se přesouvá do nočních hodin, kdy věřící po večerních modlitbách pořádají demonstrace proti režimu.

Policie dál tvrdě potlačuje protesty

Podle televize Al-Džazíra policie v noci na dnešek střelbou potlačila protesty v Damašku a ve druhém největším syrském městě Halab (dříve Aleppo) na severu země. V Hamá se vojákům podle Al-Džazíry zřejmě podařilo protivládní odpor zlomit.

V Damašku při střelbě do demonstrantů zahynuli nejméně dva lidé. Protivládní protesty po večerní modlitbě jsou hlášeny i z měst Dajr az-Zaur, Lázikíja, Idlib a Rakká. Jejich účastníci provolávali hesla solidární s obyvateli města Hamá, které je od minulé neděle místem tvrdých bojů armády s opozicí. Zvlášť silné jsou údajně tyto projevy ve městě Kámišlí na severovýchodě Sýrie osídleném Kurdy.

Odpor v Hamá zřejmě zlomen

Z Hamá v noci nepřišly žádné informace o nepokojích ani střelbě. Podle arabských médií se zřejmě silným jednotkám vládních vojsk podařilo po čtyřech dnech tvrdých bojů zlomit odpor opozice. Vojáci hlídkují v centru města, kam byla přerušena dodávka elektřiny, nefunguje telefonické spojení ani internet. Město, v jehož ulicích jsou údajně rozmístěny stovky tanků a bojových vozidel, v panice opustily tisíce lidí.

Oficiální syrská propaganda dál vydává ozbrojené srážky za projev osudového soupeření s terorismem. V syrské televizi se objevují záběry zbraní údajně zabavených zahraničním žoldnéřům, kteří útočí na armádní a policejní objekty, berou civilisty jako rukojmí a snaží se poškodit ropnou infrastrukturu země. Televizní reportéři přinášejí rozhovory s „prostými Syřany“, kteří vyjadřují vděčnost armádě za obranu před teroristy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.