Tichomořské ostrovy se bojí stoupající vody, žádají o pomoc OSN | E15.cz

Tichomořské ostrovy se bojí stoupající vody, žádají o pomoc OSN

Ministři financí zemí sdružených v Radě pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) tlačí na Evropu, aby urychleně přijala kroky, které zastaví šíření dluhové krize.
Ministři financí zemí sdružených v Radě pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) tlačí na Evropu, aby urychleně přijala kroky, které zastaví šíření dluhové krize.
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tichomořské souostroví Marshallovy ostrovy a další nízko položené ostrovní země vyzvaly Radu bezpečnosti OSN, aby uznala klimatické změny za mezinárodní bezpečnostní hrozbu. Ostrovy tvrdí, že tyto změny ohrožují jejich přežití.

Marshallovy ostrovy podle agentury AP upozornily, že proti jejich požadavku se staví stálí členové rady Rusko a Čína a také skupina více než 130 převážně rozvíjejících se zemí, podle nichž není RB OSN tím správným místem pro řešení klimatických otázek.

Senátor z Marshallových ostrovů Tony deBrum nicméně doufá, že poroste počet členů RB přesvědčených o tom, že klimatické změny jsou „bezpečnostní otázkou a ne pouze otázkou ekonomickou, politickou a sociální“.

Podle deBruma by RB měla vnést do klimatických záležitostí svou „politickou váhu“ a pomoci ostrovním zemí k přežití například využíváním nových technologií.

Nízko položené ostrovy jsou podle AP již nyní zaplavovány mořskou vodou. Na Marshallových ostrovech například proniká slaná mořská voda do studní, což omezuje zdroje pitné vody a má negativní dopad na zemědělskou produkci.

Konec mýtu o konci globálního oteplování

Z Kwajaleinu do Brd

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video