Tillerson: Jaderné mocnosti Rusko a USA musí mít lepší vztahy | E15.cz

Tillerson: Jaderné mocnosti Rusko a USA musí mít lepší vztahy

ČTK

Vzájemné vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou na nízké úrovni, což mezi dvěma jadernými mocnostmi být nesmí, prohlásil americký ministr zahraničí. 

Na tiskové konferenci v Moskvě po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem prohlásil šéf americké diplomacie Rex Tillersonm, že by chtěl zlepšit vztahy s Ruskem. "Americko-ruské vztahy jsou na nízké úrovni, doprovází je nedůvěřivost," řekl Tillerson.

Americký ministr za jednu z překážek rozvoje spolupráce mezi Moskvou a Washingtonem označil situaci na východě Ukrajiny. Dodal, že řešení tamního konfliktu musí vycházet z mírových dohod z Minsku.

Tillerson prohlásil, že USA i Rusko se shodují v tom, že v rámci boje proti terorismu je nutná jednotná a stabilní Sýrie, která nebude zázemím pro radikály. Obě velmoci také souhlasí s názorem, že KLDR se musí vzdát jaderných zbraní.

K plavbě americké skupiny vojenských plavidel v čele s letadlovou lodí Carl Vinson, která míří ke Korejskému poloostrovu, Tillerson řekl, že je to rutinní přesun. Uvedl také, že námořní svaz v současné době nemá žádný konkrétní cíl. Přesun letadlové lodě považuje KLDR za hrozbu, na kterou pohrozila zareagovat jaderným úderem.

Americký ministr zahraničí na tiskové konferenci zmínil i útok sarinem v Sýrii, ze kterého Spojené státy a západní země obviňují režim syrského prezidenta Bašára Asada. Tillerson zdůraznil, že použití nervového plynu bylo naplánováno, řízeno a provedeno syrskými vládními silami. Dodal, že Damašek nasadil do boje chlor a další chemické zbraně při více než padesáti příležitostech. O možném zapojení ruských jednotek do chemických útoků Spojené státy podle Tillersona nemají žádné přesvědčivé informace.

Pokud jde o Asada, Spojené státy podle Tillersona pro něj a jeho rodinu nevidí v Sýrii žádnou politickou budoucnost. "Náš úhel pohledu je jasný, vláda Asadovy rodiny se chýlí ke konci," řekl Tillerson s tím, že Moskva jako Asadův spojenec má za úkol to syrskému prezidentovi vysvětlit. Americký ministr prozatím neupřesnil, kdy přesně by Asad v rámci politického řešení krize měl u moci skončit.

Tématem tiskové konference se stala i kauza údajných ruských zásahů do loňských amerických prezidentských voleb. Tillerson řekl, že USA jsou si vědomy závažnosti ruských kroků a že si je jistý, že to vědí i Rusové. Na to zareagoval Lavrov s tím, že dosud neviděl žádné důkazy, které by Rusko usvědčovaly. Zatímco Washington o ruském ovlivňování kampaně nepochybuje, Moskva všechna nařčení odmítá.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!