Tesla dodá do Evropy 7 tisíc vozů Model 3 | E15.cz

Továrna Tesly v Číně exportuje do Evropy prvních sedm tisíc automobilů

fry, ČTK

Prvních sedm tisíc kusů automobilu Tesla Model 3 vyrobených v šanghajské továrně je podle čínských médií připraveno na export do Evropy. Uvedl to web CNBC. Vozy by měly dorazit na starý kontinent na konci listopadu. Tesly budou dodány především na automobilový trh v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemsku, Portugalsku, Švédsku a Švýcarsku.

Továrna má v tomto roce v plánu vyrobit celkem 150 tisíc elektromobilů. Velkým problémem se však stala pandemie koronaviru, která výrobu Tesly nejen v čínské továrně ochromila. Tesla i přes tyto problémy však dokázala v září na čínském trhu prodat jedenáct tisíc automobilů a nyní dalších sedm tisíc doveze i do Evropy. 

Kromě toho se automobilka také chystá na rozšíření šanghajské továrny, která by měla mít kapacitu na výrobu až 250 tisíc automobilů ročně. Zároveň chce do Číny Muskova společnost přesunou částečně i výrobu sportovně-užitkového typu Model Y.

Hlavní závod Tesly, který zaměstnává přes deset tisíc lidí, leží v kalifornském Fremontu na ploše 51 hektarů. Potřebám rychle rostoucí společnosti však už nestačí. Tesla musela u závodu vybudovat dva improvizované přístřešky.

Tesla nyní staví nedaleko Berlína první evropskou továrnu. Závod označovaný jako Gigafactory 4 by měl začít vyrábět v roce 2021 a ročně by jej mělo opustit kolem 500 tisíc aut. Firma tam chce vyrábět Model Y, Model 3 a také pohonné systémy a baterie.

Americkému výrobci elektromobilů ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 procent na 331 milionů dolarů, tedy 7,6 miliardy korun. Za kvartál Tesla dodala rekordních 139 300 automobilů.

Automobilka má za sebou páté ziskové čtvrtletí a blíží se tak ke svému prvnímu ziskovému finančnímu roku. Tržby společnosti se od července do září meziročně zvýšily o 39 procent na 8,77 miliardy dolarů. 

Autor: fry, ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!