Tři čtvrtiny Řeků chtějí podle průzkumu zůstat v eurozóně | E15.cz

Tři čtvrtiny Řeků chtějí podle průzkumu zůstat v eurozóně

Řecko
Řecko
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než tři čtvrtiny Řeků chtějí, aby jejich země zůstala součástí eurozóny. Vyplývá to z průzkumu agentury GPO, jehož výsledky zveřejnila řecká televize Mega. Strategii řecké vlády při jednání s mezinárodními věřiteli teď podporuje asi 58 procent respondentů, zatímco začátkem února to bylo přes 90 procent.

Hlavní vládní strana Syriza by nicméně ve volbách opět zvítězila, podle průzkumu by ji volilo 36,5 procenta respondentů. V lednových volbách tato strana získala 36,3 procenta hlasů. Evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici v rozhovoru se španělským deníkem El País a italským listem La Repubblica uvedl, že vylučuje možnost státního bankrotu Řecka i vystoupení této země z eurozóny. „Neexistuje žádný plán B,“ prohlásil. Dodal však, že Atény musejí rychle předložit přesvědčivý seznam reforem.

Neexistuje žádný plán B

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) z tohoto programu ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Aténám se zatím nepodařilo s mezinárodními věřiteli na podobě reforem dohodnout. Silně zadlužená země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti.

Moscovici podle agentury DPA odmítl, že by věřitelé Aténám diktovali podmínky. „Pouze řecké vládě říkáme, že by měla dělat přesně to, k čemu se 20. února (na zasedání ministrů financí eurozóny) zavázala,“ poznamenal eurokomisař.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o úvěrovou pomoc. Dohodlo se už na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur (asi 6,6 bilionu korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video