Tsipras po schůzce s Merkelovou a Hollandem mluvil o vydírání
„Ustavujícími principy Evropské unie byla demokracie, solidarita, rovnost a vzájemná úcta. EU nebyla založena na vydírání a ultimátech,“ řekl Tsipras novinářům po summitu EU v Bruselu. „Udělali jsme krok směrem k Řecku,“ uvedla Merkelová na své tiskové konferenci. „Nyní je na Řecku, aby učinilo podobný krok,“ dodala kancléřka.
Tsipras podle řeckých činitelů Merkelovou a Hollandea krátce informoval o řeckých návrzích. Sdělil prý také, že nechápe, proč chtějí věřitelé vnutit Řekům tak tvrdé podmínky.
Řecko se snaží dohodnout se s mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostalo zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z již dříve dohodnutého záchranného programu. Bez nich by zemi hrozil bankrot a možná i odchod z eurozóny. Čtvrteční schůzka ministrů financí zemí eurozóny nic nového nepřinesla.
Euroskupina se kvůli řecké krizi znovu sejde v sobotu. Původní termín 17:00 SELČ dnes na žádost členů změnila na 14:00 SELČ, oznámil mluvčí předsedy euroskupiny Jeroena Dijsselbloema.
Plán B
„Sobotní schůzka bude klíčová, protože máme těsně před 30. červnem, kdy musí Řecko uhradit splátku dluhu (vůči Mezinárodnímu měnovému fondu v částce 1,6 miliardy eur),“ řekl Hollande. „Je zásadní také proto, že pokud má dohoda platit, musí se sejít parlamenty,“ dodal.
Vysoce postavený činitel eurozóny Reuters řekl, že na sobotní schůzce by se už mělo diskutovat i o „plánu B“, který by chránil ekonomiky a banky zemí eura v případě řeckého bankrotu. „Zítřek by měl být stejnou měrou (jako o Řecku) i o plánu B . . . Včera to bylo velmi, velmi špatné,“ uvedl s odkazem na čtvrteční zasedání ministrů euroskupiny.