Tsipras věří, že lid odmítne věřitele. Rostou obavy z finančního chaosu | E15.cz

Tsipras věří, že lid odmítne věřitele. Rostou obavy z finančního chaosu

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký parlament dle očekávání schválil konání referenda o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. Má být 5. července, jak si přál řecký premiér Alexis Tsipras, který požadavky věřitelů odmítá. Podle agentury AP tak vzniká otázka, zda Řecko může zůstat v eurozóně. Vrcholní evropští politici členství země podporují, panují ale obavy z finančního chaosu, neboť po ohlášení referenda začali Řekové masivně vytahovat z bankomatů hotovost.

Pro vládní návrh referenda hlasovalo 178 poslanců, proti 120 a dva se zdrželi. Pro plebiscit o dohodě s věřiteli byla vládní radikální levice a její spojenci z řad nacionalistů a krajní pravice. Proti byli především konzervativci, socialisti a komunisti.

Premiér Tsipras v projevu k poslancům v noci na dnešek vyjádřil přesvědčení, že v referendu „řecký lid řekne důrazně ne ultimátu“ věřitelů.

Debata v parlamentu byla vzrušená. „Nebudu se pana Schäubleho dožadovat povolení uspořádat referendum,“ podotkl Tsipras k pochybnostem o smyslu referenda a s narážkou na německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který patřil mezi hlavní kritiky řecké neústupnosti. „S důstojností národa si nelze zahrávat,“ dodal řecký premiér.

Tsiprasův konzervativní předchůdce Antonis Samaras současnému šéfovi vlády vytkl, že se referendem schovává za lid, místo toho, aby rozhodl sám. Referendum navíc podle něj nemá smysl v situaci, kdy věřitelé jednání s Řeckem ukončili.

Řecko v pátek odmítlo současné podmínky požadované věřiteli a žádalo o krátké prodloužení programu současného záchranného programu pro Řecko tak, aby platil v době, kdy by se mělo referendum konat. Euroskupina ale v sobotu rozhodla o ukončení záchranného programu pro Řecko k 30. červnu.

Podle řeckého ministra financí Janise Varufakise ohrožuje odmítnutí prodloužit program o dny či týdny tak, aby se mohlo referendum uskutečnit, demokratickou důvěryhodnost euroskupiny.

Otřesená důvěra v Řecko

Lucemburský ministr financí Pierre Gramegna řekl, že Řecko nedalo dalším členům euroskupiny jinou možnost, než hlasovat proti prodloužení záchranného programu. Náhlé oznámení referenda bez informování partnerů nejen všechny překvapilo, ale otřáslo i důvěrou v Řecko.

Řecká delegace podle něj nejprve v pátek odešla uprostřed jednání a pak premiér oznámil referendum a zároveň doporučil obyvatelům, aby hlasovali proti záchrannému programu, který ještě nebyl ani dokončen.

Zůstanou banky zavřené?

Řecku nyní podle deníku Die Welt bezprostředně hrozí finanční chaos. Od ohlášení referenda v noci z pátku na sobotu se před bankomaty v Řecku tvoří fronty lidí, kteří si chtějí vybrat úspory, protože se obávají krachu bank, návratu k drachmě nebo zavedení kapitálových kontrol, tedy omezení výběrů a transakcí. Ty ale může zavést pouze řecká vláda, která taková opatření dosud odmítá. Podle listu se ale spekuluje o tom, že v pondělí zůstanou jednotlivé banky zavřené.

Některé bankovky už v částech Řecka údajně docházejí. Do sobotního odpoledne si Řekové vybrali 600 až 700 milionů eur, přičemž normálně to během celého víkendu bývá zhruba 30 milionů.

Hrozí akutní obtíže

Partneři Řecka nyní mají obavu o stabilitu eurozóny. „Je nám zcela jasné, že musíme udělat všechno pro odvrácení jakéhokoli myslitelného nebezpečí nákazy,“ prohlásil Schüble. Situace by se mohla vymknout kontrole už v pondělí. „Musíme počítat s tím, že po tomto rozhodnutí Řecko v nadcházejících dnech očekávají akutní obtíže,“ řekl Schäuble.

Ve Frankfurtu nad Mohanem má dnes k situaci zasedat rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB), v jejíchž rukou je podle komentářů nyní osud Řecka. „Řecko je a má zůstat členem eurozóny,“ řekl Tusk. Dodal, že jedná s představiteli zemí o udržení celistvosti zóny o 19 zemích poté, co 18 ministrů financí jednalo v Bruselu bez svého řeckého partnera.

Řekové naposledy referendem rušili monarchii
Schválené referendum bude prvním referendem v zemi za 41 let. Řekové naposledy v referendu hlasovali v roce 1974 o zrušení monarchie. Občané se budou moci vyjádřit ke dvěma návrhům věřitelů, z nichž jeden je velmi odbornou analýzou udržitelnosti zadlužení, přičemž dokumenty ještě ani nebyly přeloženy do řečtiny. Agentura AP upozornila na složitost uspořádání referenda v Řecku. Bude se muset povolat volební komise pro každý okrsek, v jejímž čele však musí být právník. Ti tak často musí cestovat do vzdálených míst.

Pavel Páral: Na velkorysé důchody mohou Řekové zapomenout

Řecké penze jsou v poměru k předchozímu příjmu vyšší než v Německu

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video