Tuniská policie zastřelila u Bizerty džihádistu, šestnáct dalších zatkla | E15.cz

Tuniská policie zastřelila u Bizerty džihádistu, šestnáct dalších zatkla

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuniské bezpečnostní síly při zátahu na islámské radikály v oblasti Bizerty na severu země zabily jednu osobu a dalších šestnáct zatkly. Skupina podle vyšetřovatelů připravovala atentáty. Při operaci policie zabavila desítku automatických pušek, výbušniny a munici. Oznámilo to tuniské ministerstvo vnitra.

Operace vedená proti islamistům, kteří připravovali teroristické útoky v „citlivých zónách“ provincie Bizerta, začala ve čtvrtek a skončila dnes ráno, uvedlo ministerstvo bez dalšího upřesnění. Stejnojmenné správní středisko provincie je známým přímořským letoviskem s dlouhými písečnými plážemi.

Muslimské Tunisko tak pokračuje v zesíleném boji proti terorismu v zemi. Mobilizací sil reaguje na atentát, při němž útočník 26. června postřílel na pláži v Súse 38 lidí, převážně zahraničních turistů. K útoku se přihlásil Islámský stát. Tunisané od útoku zadrželi již kolem 150 osob podezřelých z teroristické činnosti. Obavy z dalších útoků snížily počet turistů v zemi oproti loňsku o více než polovinu.

Podle analytiků byl červnový atentát v Súse, stejně jako předcházející březnový teroristický útok na muzeum v metropoli Tunisu s 22 oběťmi převážně z řad turistů, pokusem ochromit tuniské hospodářství. To do značné míry závisí právě na cestovním ruchu. V tomto odvětví pracuje asi 400.000 obyvatel této desetimilionové arabské země a dosud tvořilo sedm procent HDP.

Útok v Súse

Tuniská vláda nechala v posledních týdnech rozmístit na citlivých místech na 100.000 příslušníků bezpečnostních složek, kteří mají chránit zemi a zabránit dalším teroristickým útokům. Asi 3000 z nich má na starosti ochranu pláží, hotelů a archeologických památek.

V Tunisku podle tamních úřadů působí vedle přívrženců Islámského státu také extremistická skupina Falanga Okba Ibn Nafaa, která je jednou z odnoží Al-Káidy v islámském Maghribu (AQIM). Islamisté odmítají sekulární vedení Tuniské republiky a usilují a vytvoření islámského státu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video