Turecko bude přijímat zpátky uprchlíky, nesmí to ale být Syřané

Ilustrační foto migrantů

Ilustrační foto migrantů Zdroj: ctk/ap

Turecko je připraveno z Řecka přijímat zpátky uprchlíky, kteří nejsou ze Sýrie. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu, který je na návštěvě Atén, zmínil například Maročany, Pákistánce nebo Afghánce.

„Začali jsme zkoumat možnost opětného přijímání žadatelů o azyl,“ řekl Çavuşoglu při setkání se svým řeckým protějškem Nikosem Kotziasem. Turecký ministr upřesnil, že Turecku bylo předáno kolem 860 žádostí o znovupřijetí uprchlíka z Řecka a že 99 procent z nich Ankara schválila.

Ve středu Řecko vrátilo do Turecka skupinu 300 přistěhovalců ze severní Afriky, což je podle řeckého vládního zdroje, který si nepřál být jmenován, „prvním krokem v uplatňování protokolu o zpětném přebírání osob“, který byl podepsán mezi Ankarou a Aténami již v roce 2002.

Podle stejného zdroje Řecko vyjednává s Tureckem o zrychlení procedury zpětného přebírání migrantů Tureckem. Dohoda by se stala součástí readmisní dohody z roku 2002.

Předseda delegace EU v Turecku Hansjörg Haber řekl, že Turecko o zpětném přijímání uprchlíků a do té doby zastavit nebo významně omezit jejich příliv do Evropy.

Podle dnes zveřejněné zprávy Evropské komise by Turecko mělo mimo jiné rozšířit kapacity pro umístění zpětně přijímaných uprchlíků. Ankara jedná s Aténami i o tom, že by v registračních centrech pro uprchlíky na východořeckých ostrovech působili také turečtí pracovníci.

Dlouholeté spory

Řecko a Turecko vedou desítky let spory o kontrolu Egejského moře posetého řeckými ostrovy. Atény se proto doposud bránily tomu, aby Turci vstupovali zejména do řeckých teritoriálních vod, přičemž Ankara jedná stejným způsobem.

Šéf turecké diplomacie dnes řekl, že otázka národní svébytnosti je druhotná, pokud jde o záchranu uprchlíků. „Co na tom, zda je to tvůj ostrov nebo můj ostrov? Tato otázka není na stole, když jde o zachraňování,“ řekl ministr podle řeckého serveru Proto Thema.

Ankara zaznamenala výrazný pokles migrantů

Çavuşoglu přislíbil, že se Turecko bude aktivně podílet na misi NATO v boji proti ilegální činnosti v Egejském moři. Kromě toho se Turecko bude řídit dohodami o repatriaci migrantů s Aténami a s EU, dodal podle agentury DPA.

Çavuşoglu podle turecké televize rovněž upozornil, že Turecko zaznamenává výrazný pokles počtu uprchlíků přecházejících jeho hranice po změně vízového režimu. „Turecko plní své úkoly v rámci imigračního akčního plánu,“ řekl novinářům.

V úterý se vedoucí představitelé obou zemí, řecký premiér Alexis Tsipras a jeho turecký kolega Ahmet Davutoglu sejdou v tureckém přístavním městě Izmir. Na schůzce budou mimo jiné i oba šéfové diplomacií.