Ukrajině nepošlou zbraně USA ani Francie. Stále hledají diplomatické řešení

Podle Earnesta není realistické předpokládat, že by Spojené státy mohly Ukrajině poskytnout pomoc v takovém rozsahu, aby se ukrajinské ozbrojené síly mohly vojensky vyrovnat Rusku. Pro podporu diplomatického řešení se vyslovila také německá kancléřka Angela Merkelová.
„Francie nemá v úmyslu dodávat Ukrajině zbraně,“ řekl na tiskové konferenci v Paříži francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Zdůraznil také, že ukrajinskou krizi je třeba ukončit diplomatickou cestou.
Vyzbrojení podpořil generál NATO
Z Washingtonu se dosud ozývaly hlasy, že administrativa prezidenta Baracka Obamy zvažuje skončit s dosavadním přístupem a začít Kyjevu dodávat zbraně. V této souvislosti se spekulovalo především o pokročilých obranných systémech, jako jsou radary pro sledování dělostřelecké palby či protitankové střely.
Myšlenku vyzbrojení Ukrajiny podpořil také americký generál Philip Breedlove, který je vrchním velitelem sil NATO v Evropě.
O možnosti dodávek zbraní se hovoří v souvislosti s tím, že ukrajinské síly v posledních týdnech pod tlakem proruských separatistů zaznamenaly řadu vojenských neúspěchů. Spojené státy i NATO obviňují Rusko, že rebely vyzbrojuje. Moskva tato nařčení opakovaně odmítá a žádá důkazy.