Uprchlická krize sbližuje Řecko s Tureckem, vlády jednají o kyperské otázce
Asi 650 tisíc uprchlíků prchajících před násilím a chudobou se dostalo letos do Evropské unie přes Řecko, přičemž riskovalo své životy v přeplněných a chatrných člunech. Stovky se jich také utopily. Tsipras také řekl, že Řecko vnímá snahu Turecka vstoupit do Evropské unie „v pozitivním světle“, budou-li ale splněny určité podmínky. Davutoglu vyjádřil naději, že Atény zvýší podporu Ankaře v jejím úsilí o vstup do Evropské unie.
„Je tu vhodná příležitost právě teď řešit kyperskou otázku. Jednání pokračují. Máme s Řeckem společný postoj k tomu, abychom pozitivně přispívali k jednání,“ řekl v této souvislosti turecký premiér na společné tiskové konferenci s Tsiprasem.
Rozdělený ostrov
Kypr byl rozdělen na dvě části od turecké invaze v roce 1974, která následovala po pokusu o státní převrat prořeckých nacionalistů. Sever ovládají kyperští Turci podporovaní vojensky Ankarou, jih pak kyperští Řekové, kteří reprezentují v rámci Evropské unie ale celý ostrov.
Problém Kypru je považován za jednu z velkých překážek vstupu Turecka do Evropské unie. Podle kypersko-tureckého představitele by se obě strany mohly uzavřít kompromisní dohodu o vzájemné vyrovnání a znovusjednocení v příštím roce v květnu. O dohodě by se pak mohlo konat referendum.
Registrace v Turecku
Starosta řeckého ostrova Lesbos Spyros Galinos dnes v Mytiléně apeloval na užší spolupráci s Tureckem. Registrace uprchlíků by se podle něj měly provádět už na tureckém území. Za největší problém považuje špatnou organizaci řešení v uprchlické krize. „Celý rok bojujeme, aby nám někdo pomohl. Museli jsme požádat o posily. Evropa stojí na ostrově Lesbos,“ uvedl.
V úterý se na místní radnici uskutečnila schůzka s vedením uprchlických táborů, pobřežní stráží a komisariátem pro uprchlíky, kde se domlouvala další bezpečnostní opatření. Lesbos patří k ostrovům, které jsou přílivem uprchlíků nejvíce postiženy. Problémy se podle starosty řeší „za pochodu“. Pokud Evropská unie podle něj nepomůže, není v silách ostrova uprchlickou vlnu zvládnout.
„Je neskutečné, že se musí stát něco tak strašného, že se státy Evropské unie konečně spojily a začaly pro to něco dělat,“ dodal v reakci na teroristické útoky v Paříži. V současné době podle radnice přijíždí denně kolem dvou tisíc migrantů. V létě jich pobývalo na ostrově 35 tisíc.