USA jsou připraveny se vojensky postavit za Tchaj-wan | e15.cz

USA jsou připraveny se vojensky postavit za Tchaj-wan. Čína si zahrává s ohněm, prohlásil Biden

Americký prezident Joe Biden během tiskové konference v Japonsku: USA jsou připraveny bránit Tchaj-wan
Americký prezident Joe Biden během tiskové konference v Japonsku: USA jsou připraveny bránit Tchaj-wan
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americký prezident Joe Biden se jednoznačně postavil za Tchaj-wan v případě možného ohrožení ostrova Čínou. Na tiskové konferenci v Tokiu prohlásil, že Spojené státy by byly ochotny v případě napadení ostrova vojensky zasáhnout. Peking si Tchaj-wan nárokuje jako součást svého území a dlouhodobě mluví o opětovném připojení ostrova. Čína si podle Bidena zahrává s ohněm.

Biden byl při tiskové konferenci s japonským premiérem Fumiem Kišidou tázán, zda by USA přišly Tchaj-wanu vojensky na pomoc, kdyby ostrov čelil čínské invazi. Americký prezident odpověděl kladně a následně dodal: „To je závazek, který jsme učinili.“

Podle Bílého domu se Biden s Kišidou shodli na spolupráci v souvislosti s „čím dál více nátlakovým chováním Číny“. Šéf Bílého domu zároveň při své první návštěvě Asie ujišťoval japonského premiéra, že Spojené státy jsou odhodlány podpořit obranu Japonska. Kišidu přitom označil za dobrého přítele.

„Americko-japonské spojenectví je již dlouho základním kamenem míru a prosperity v Indo-Pacifiku a Spojené státy zůstávají plně odhodlány podpořit obranu Japonska,“ řekl Biden na začátku jednání s Kišidou. Na následné tiskové konferenci mimo jiné oznámil spuštění Indopacifického hospodářského rámce (IPEF), což je nový druh obchodní dohody, čítající více než desítku partnerů. Podle Bidena pro obyvatele regionu z dohody vyplynou „konkrétní přínosy“.

Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, aby prezident "nepodceňoval jeho odhodlání".

Nejmenovaný představitel Bílého domu uvedl, že Bidenův výrok neznamená změnu americké politiky vůči Tchaj-wanu. Washington respektuje politiku jedné Číny a udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Uvádějí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Před jednáním s Kišidou se šéf Bílého domu setkal s japonským císařem Naruhitem. Bílý dům uvedl, že Biden pozdravil císaře jménem amerického lidu a zdůraznil sílu americko-japonských vztahů.

Bidena během dvoudenní návštěvy Japonska čeká v úterý summit lídrů zemí čtyřstranné bezpečnostní aliance Quad, v níž jsou kromě Japonska a USA také Indie a Austrálie. Biden do Japonska přiletěl v neděli z Jižní Koreje, zpět do Spojených států odletí v úterý.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video