USA schválily zákon, který má pomoci zadluženému Portoriku

San Juan, Portoriko

San Juan, Portoriko Zdroj: Breezy Baldwin, CC BY 2.0, wiki

Americký senát v noci na dnešek schválil zákon, který by měl ulevit zadluženému Portoriku a umožnit mu restrukturalizovat obrovský dluh. Informovala o tom agentura Reuters. Portoriko je volně přidruženým státem k USA s vnitřní samosprávou.

Na základě zákona vytvoří Spojené státy orgán dohledu, který bude mít na starosti restrukturalizaci dluhu v objemu více než 70 miliard dolarů (1,7 bilionu korun). Díky tomu budou zastaveny veškeré právní spory vůči Portoriku kvůli nesplácení dluhu. Zákon však nezahrnuje žádnou přímou finanční pomoc pro zemi.

„Tento zákon není perfektní, ale je důležitým prvním krokem směrem k ekonomickému oživení a obnovení naděje pro miliony Američanů, kteří nazývají Portoriko svým domovem,“ řekl americký prezident Barack Obama. Sedmičlenná rada pro dohled by měla začít fungovat od 1. září.

Míra chudoby v zemi se pohybuje kolem 45 procent. Mnoho obyvatel proto odchází do USA. Portorická vláda již loni varovala, že nebude schopná dluh splácet. Téměř všechny dluhopisy vlastní americké hedgeové a podílové fondy.

Portoriko čeká na pomoc amerického Kongresu několik měsíců a země je již v prodlení se splácením části dluhu. V pátek má splatit dluhopisy v hodnotě 1,9 miliardy dolarů, na splátku dluhu však nemá.

Nevolí a nemají daně
Portoriko je nezačleněné území USA ležící v Karibském moři a má necelé čtyři miliony obyvatel. Jeho ekonomika spoléhá hlavně na ropu a zemní plyn. Jeho obyvatelé jsou americkými občany, pokud ale bydlí v Portoriku, nemají právo volit do amerického Kongresu či amerického prezidenta. Výměnou za to ale neplatí daně, což je prapůvod finančních potíží na karibském ostrově.

Americký ministr financí Jack Lew uvedl, že je nutné pomoci 3,5 milionu amerických občanů ostrova odvrátit „sestup do chaosu“. Vůdci obou politických stran v americkém parlamentu také varovali, že neschválení zákona by mohlo způsobit, že pomoc pro zemi budou muset zaplatit američtí daňoví poplatníci. Mnozí Portoričané však mají pochyby, bojí se, že vzniklá rada se bude chtít zmocnit vlády nad ostrovem a bude dávat přednost obavám investorů před místními prioritami.

Portoriko bojuje více než deset let s ekonomickým poklesem, který zahájilo rozhodnutí amerického Kongresu postupně zrušit daňové výhody, které z ostrova učinily centrum výroby farmaceutického a lékařského průmyslu. Předchozí guvernéři a ostrovní zákonodárci si masivně půjčovali, aby pokryli rozpočtové deficity, což vyvolalo dluhovou spirálu, která již způsobila několik menších promeškání splatnosti dluhu. Další ranou pro ekonomiku se stal virus zika, který poškodil důležitý místní cestovní ruch.