USA směřují k výpovědi klimatické dohody | E15.cz

USA směřují k výpovědi klimatické dohody

Jan Stuchlík

Rodící se administrativa nového prezidenta USA už za pochodu pracuje na tom, jak rychle odstoupit od pařížské klimatické dohody.

Podpis na klimatické dohodě ještě nezaschl a Američany už jejich účast v ní trápí. Donald Trump se ještě v době, kdy nebyl zvolen, několikrát vyjádřil, že globální oteplování je výmysl a USA přestanou platit do fondů OSN na řešení dopadů klimatických změn. Jeho tým už připravuje scénář, jak USA co nejrychleji z dohody vyvázat.

Trumpova administrativa má podle expertů čtyři možnosti. První z nich spočívá v tom, že se USA budou držet textu dohody. Podle ní musí země od podpisu počkat tři roky, než oznámí záměr odstoupit. Pak běží roční výpovědní lhůta. USA by pak přestaly být smluvní stranou v roce 2020.

Globální oteplování a tání ledovců? Šance pro grónskou ekonomiku

Už v roce 2018 by se klimatických závazků USA vzdaly, pokud by vypověděly Rámcovou konvenci OSN o klimatické změně. Na jejím základě byla připravena i pařížská dohoda. Jenže rámcovou dohodu schválil v roce 1992 jednomyslně americký Senát. Takový postup by Washingtonu způsobil značné diplomatické škody, odhaduje Dan Bodansky, profesor z Arizonské státní univerzity.

Trump by také mohl poslat pařížskou dohodu ke schválení do Senátu, který by ji poslal k ledu, uvádí Myron Ebell, který by měl nově vést federální Agenturu pro ochranu životního prostředí. Prezident Barack Obama z obavy před vetem senátorů nechal dohodu zpracovat tak, aby ji zákonodárci schvalovat nemuseli.

Poslední možností je, že se Trumpova administrativa závazky z dohody prostě nebude řídit. Sankce za takové počínání Americe nehrozí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!