USA zvyšují tlak na eurozónu, do Evropy míří Geithner | E15.cz

USA zvyšují tlak na eurozónu, do Evropy míří Geithner

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neklid Spojených států ohledně vývoje v eurozóně sílí. Na páteční zasedání ministrů financí eurozóny proto vysílají Timothyho Geithnera, který se tak jako vůbec první americký ministr financí zúčastní této schůzky vrcholných evropských politiků. Cílem návštěvy je ukázat jednotu v době otřesů na trzích a zpomalování ekonomického růstu. Americký prezident Obama pak Evropany vyzval, aby více sjednotili rozpočtovou politiku.

Spekuluje se, že Geithnerova cesta je příležitostí ke zvýšení tlaku na Evropu, aby uskutečnila více rozhodnějších akcí k vyřešení dluhové krize. Finanční trhy se obávají, že by se mohla začít šířit a způsobit novou globální recesi, napsala agentura Reuters.

O návštěvě informovala nejprve agentura Reuters s odvoláním na zdroj z eurozóny, který si nepřál být jmenován. Americké ministerstvo financí později potvrdilo, že Geithner uskuteční v pátek krátkou cestu do Polska, kde bude jednat se svými kolegy o globálním ekonomickém oživení.

Jednání ministrů financí se uskuteční v polské Vratislavi. K ministrům financí 17 zemí platících eurem se později připojí i guvernéři centrálních bank a jejich kolegové z dalších zemí Evropské unie. Ministři by měli mimo jiné jednat o pomoci Řecku, záchranném fondu EFSF a zpomalování ekonomického růstu.

Eurozóna by podle Obamy měla sjednotit rozpočtovou politiku

K dění v eurozóně se v rozhovoru s agenturou DPA vyjádřil i americký prezident Barack Obama. Obává se možných globálních následků krize na starém kontinentu. Evropany vyzval k rozhodnému úsilí, které povede k řešení. V principu jde podle něj o to, aby měnová unie sjednotila rozpočtovou politiku.

„Evropa má nyní sice vlastní měnu, nedisponuje ale žádnou společnou hospodářskou politikou. A to způsobuje problémy,“ řekl Obama. Dodal, že velké evropské státy a jejich představitelé se nakonec musí dohodnout na tom, jak měnovou integraci sjednotit s efektivní a harmonizovanou rozpočtovou politikou.

Obama vyjádřil obavy především nad možným problematickým vývojem ve Španělsku a Itálii, ačkoli nejproblematičtějším členem eurozóny je v současné době Řecko. Obě země se potýkají s hospodářskými těžkostmi.

Pokud nebude podle Obamy krize v eurozóně řešena, bude světového hospodářství nadále oslabováno. Z tohoto důvodu se stane toto téma jedním z nejdůležitějších bodů listopadového summitu uskupení G20 ve francouzském Cannes. G20 sdružuje největší ekonomiky světa.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video