USA zvyšují tlak na eurozónu, do Evropy míří Geithner
Spekuluje se, že Geithnerova cesta je příležitostí ke zvýšení tlaku na Evropu, aby uskutečnila více rozhodnějších akcí k vyřešení dluhové krize. Finanční trhy se obávají, že by se mohla začít šířit a způsobit novou globální recesi, napsala agentura Reuters.
O návštěvě informovala nejprve agentura Reuters s odvoláním na zdroj z eurozóny, který si nepřál být jmenován. Americké ministerstvo financí později potvrdilo, že Geithner uskuteční v pátek krátkou cestu do Polska, kde bude jednat se svými kolegy o globálním ekonomickém oživení.
Jednání ministrů financí se uskuteční v polské Vratislavi. K ministrům financí 17 zemí platících eurem se později připojí i guvernéři centrálních bank a jejich kolegové z dalších zemí Evropské unie. Ministři by měli mimo jiné jednat o pomoci Řecku, záchranném fondu EFSF a zpomalování ekonomického růstu.
Eurozóna by podle Obamy měla sjednotit rozpočtovou politiku
K dění v eurozóně se v rozhovoru s agenturou DPA vyjádřil i americký prezident Barack Obama. Obává se možných globálních následků krize na starém kontinentu. Evropany vyzval k rozhodnému úsilí, které povede k řešení. V principu jde podle něj o to, aby měnová unie sjednotila rozpočtovou politiku.
„Evropa má nyní sice vlastní měnu, nedisponuje ale žádnou společnou hospodářskou politikou. A to způsobuje problémy,“ řekl Obama. Dodal, že velké evropské státy a jejich představitelé se nakonec musí dohodnout na tom, jak měnovou integraci sjednotit s efektivní a harmonizovanou rozpočtovou politikou.
Obama vyjádřil obavy především nad možným problematickým vývojem ve Španělsku a Itálii, ačkoli nejproblematičtějším členem eurozóny je v současné době Řecko. Obě země se potýkají s hospodářskými těžkostmi.
Pokud nebude podle Obamy krize v eurozóně řešena, bude světového hospodářství nadále oslabováno. Z tohoto důvodu se stane toto téma jedním z nejdůležitějších bodů listopadového summitu uskupení G20 ve francouzském Cannes. G20 sdružuje největší ekonomiky světa.