Útok v Bostonu má tři oběti, Taliban odmítá odpovědnost | E15.cz

Útok v Bostonu má tři oběti, Taliban odmítá odpovědnost

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pondělní pumový útok na bostonský mezinárodní maraton připravil o život tři lidi a dalších nejméně 140 podle zdravotníků zranil. Prezident Barack Obama na tiskové konferenci oznámil, že původce útoku ani jeho motiv zatím vyšetřovatelé neznají. Média spekulují o akci islamistů nebo amerických pravicových radikálů. Policisté v Bostonu našli dalších pět nevybuchlých náloží.

Mezi mrtvými je osmileté dítě, osm dalších dětí bylo zraněno. Stav 15 lidí, kteří jsou v nemocničním ošetření, označují lékaři za kritický. „Nevíme, kdo to udělal ani proč,“ konstatoval na tiskové konferenci prezident. „Nechť ale není pochyb o tom, že to zjistíme. Ať to byl kdokoli, pocítí ruku spravedlnosti,“ prohlásil.

Podle televize CNN exploze v Bostonu způsobily nevelké, nepříliš odborně vyrobené nálože ukryté v odpadkových koších rozmístěných podél maratonské trati. Nálože byly údajně poměrně primitivní, neobsahovaly vysoce explozivní materiál.

Agentura Reuters s odvoláním na mínění bezpečnostních expertů napsala, že okolnosti incidentu ukazují na útok islámských extremistů nebo amerických protivládních radikálů. Policisté analyzují videozáznamy získané z různých zdrojů a žádají obyvatelstvo, aby oznamovalo jakékoli podezřelé skutečnosti.

Pro první variantu svědčí skutečnost, že dvě exploze zazněly bezprostředně po sobě, což je častá taktika náboženských extremistů. Pákistánský Taliban, který v minulosti hrozil bombovými útoky na americkém území, dnes odpovědnost za pondělní akci odmítl. Druhá varianta, předpokládající útok pravicových radikálů, vychází z načasování akce. Pondělí bylo v USA posledním dnem pro daňové přiznání a ve státě Massachusetts zároveň památným Vlasteneckým dnem. Obě tyto okolnosti údajně mohly být pro protivládní aktivisty dostatečným motivem.

Celou dvaačtyřicetikilometrovou trasu maratonu policie pečlivě zkoumá v naději, že narazí na nějaké důkazy. Bostonského maratonu se aktivně zúčastnilo na 27 tisíc lidí a dalších půl milionu běhu přihlíželo. Policie proto předpokládá, že získá k analýze dostatek obrazového materiálu.

Největší teroristické útoky v USA za posledních 20 let
26. února 1993 Exploze bomby v autě zaparkovaném pod Světovým obchodním střediskem v New Yorku zabila šest osob a zranila 1042 lidí. Za útok byli čtyři islámští fundamentalisté odsouzeni v květnu 1994 k trestu odnětí svobody v celkové výši 240 let.
19. dubna 1995 Při pumovém atentátu pomocí výbušniny v zaparkovaném autě před budovou amerických federálních úřadů v Oklahoma City zahynulo 168 osob (včetně 19 dětí) a dalších na 680 bylo zraněno. Z útoku byl shledán vinným Timothy McVeigh, veterán války v Perském zálivu. V červnu 1997 jej odsoudili k trestu smrti, popraven byl 11. června 2001.
27. července 1996 Exploze ocelové roury s výbušninou usmrtila během osmého dne olympijských her v parku století v Atlantě dva lidi a zranila 112 osob. Ze spáchání tohoto útoku byl usvědčen americký pravicový extremista Eric Robert Rudolph. V červenci 2005 byl odsouzen na doživotí bez možnosti předčasného propuštění.
11. září 2001 Dvě letadla, která unesli příslušníci teroristické sítě Al-Káida, narazila do Světového obchodního střediska v New Yorku a způsobila zřícení obou budov střediska. Další unesené letadlo spadlo na budovu Pentagonu ve Washingtonu a čtvrté se zřítilo u Pittsburghu. Celkem zemřelo 2996 osob a přes 6000 bylo zraněno. V USA se nyní chystá soud s údajným osnovatelem útoků, Pákistáncem Chálidem šajchem Muhammadem, a dalšími čtyřmi členy Al-Káidy. Hrozí jim trest smrti.

Šéfka senátního výboru pro kontrolu výzvědných služeb Dianne Feinsteinová novinářům řekla, že americké rozvědky neměly předem žádné signály, které by svědčily o připravovaném útoku. Kontrolu nad vyšetřováním převzala bostonská expozitura FBI. Její vedení přistupuje k událostem v Bostonu jako k teroristickému činu.

Z námořní základny Newport ve státě Rhode Island byla do Bostonu povolána speciální jednotka pyrotechniků. Mají prozkoumat předměty v okolí místa pondělních výbuchů a prověřit, zda v některém z nich není další nálož. Zvýšenou pohotovost má policie v areálu dvou jaderných elektráren ve státech Massachusetts a New Hampshire.

Kvůli tragické události, která poznamenala závěr bostonského maratonu, zrušila místní radnice některé plánované zábavní či sportovní podniky. Neuskuteční se například utkání severoamerické NHL mezi týmy Boston Bruins a Ottawa Senators, svůj koncert zrušil bostonský symfonický orchestr.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video