Bělorusko obvinilo Kalesnikavovou. Čínské firmy mizí do Singapuru | E15.cz

V Bělorusku začalo stíhání opoziční vůdkyně Kalesnikavové. Čínské firmy odchází do Singapuru

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Top události

Obviněná aktivistka

Režim v Bělorusku zahájil trestní stíhání jedné z předních tváří prodemokratické opozice Maryje Kalesnikavové. Osmatřicetiletá aktivistka byla obviněna z vyzývání k akcím ohrožujícím národní bezpečnost. Hrozí jí dva až pět let vězení. Kalesnikavová byla před deseti dny přepadena v Minsku neznámými útočníky a násilím nucena k emigraci na Ukrajinu. Tomu však prý žena zabránila tím, že si roztrhala vlastní cestovní pas. Od té doby je ve vazbě.   

Nový Zéland je v recesi

Ekonomika ostrovního státu se poprvé od globální finanční krize v roce 2008 ocitla v problémech. Zároveň zaznamenala nejhorší propad od roku 1987. Hrubý domácí produkt země se ve druhém kvartále letošního roku podruhé za sebou snížil, tentokrát o rekordních 12,2 procenta. Vláda premiérky Jacindy Ardernové však věří v rychlé zotavení. Nový Zéland paradoxně patří ke státům, které se s pandemií vypořádaly nejlépe. Koronavirus si zde zatím vyžádal 25 životů.   

Z trhů a burz

Fed zlepšil výhled

Měnový výbor americké centrální banky se na včerejším zasedání usnesl, že ponechá základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 0 až 0,25 procenta. Fed také výrazně zlepšil výhled letošního vývoje ekonomiky. Investoři však na toto prohlášení reagovali smíšeně. Index Dow Jones se zvýšil o 0,13 procenta. S&P 500 a Nasdaq Composite ovšem uzavřely obchodování se ztrátou 0,46, respektive 1,25 procenta. Oslabil také kurz amerického dolaru.     

Čínský exodus

Velké čínské technologické společnosti, jako je například Alibaba nebo Tencent, začaly významně posilovat svou přítomnost ve východoasijském státě Singapuru. Důvodem je rostoucí napětí mezi čínskou a americkou vládou, které by se dalo označit za obchodní válku a nejhůře dopadá právě na technologické giganty. Singapur je považován za neutrální území a má dobré vztahy s oběma světovými velmocemi. 

Video dne

„Barbadosané chtějí barbadoskou hlavu státu. “

Ostrovní stát Barbados, ležící ve východním Karibiku se chce definitivně zbavit koloniálního propojení s Velkou Británií. Od listopadu 2021 země přestane považovat britskou královnu Alžbětu II. za svoji hlavu státu a stane se republikou. Obyvatele o tom informovala generální guvernérka Barbadosu Sandra Masonová. Británie oznámila, že do tohoto rozhodnutí nebude nijak zasahovat.  

Stane se dnes

  • Správní rady španělských bank Caixabank a Bankia se sejdou, aby schválily fúzi dvou peněžních ústavů. Jejich sloučením vznikne největší banka ve Španělsku.
  • Brusel dnes zveřejní konečnou zprávu o vývoji inflace v zemích Evropské unie za srpen. 
  • V Londýně proběhne zasedání měnového výboru britské centrální banky. Mimo jiné bude jednat o úrokových sazbách. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video