V Číně a Mongolsku se objevil mor | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

V Číně a Mongolsku se objevil mor. Nejezte sviště, varují ruské úřady sibiřské lovce

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Po netopýrech a luskounech, kteří bývají označování za nositele koronaviru, se na černou listinu zvířat nevhodných ke konzumaci dostal svišť. Ruské úřady varují, že tito hlodavci mohou na člověka přenášet mor a důrazně varují sibiřské lovce před jejich odchytem. Výzva přišla poté, co sousední Mongolsko a Čína ohlásily několik případů dýmějového moru.

Mongolsko minulý týden uvalilo karanténu na oblast Chovd nedaleko ruské hranice kvůli dvěma případům morové nákazy po konzumaci sviště, který je v této oblasti častým přenašečem nebezpečné nemoci. Zdravotní stav pacientů se podle dostupných zdrojů už zlepšil.

V pondělí se však objevily informace o patnáctiletém mongolském chlapci, který má vysoké horečky po kontaktu se svištěm, uloveným psem.

V neděli případ moru v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko ohlásila i Čína. Nakazil se jím pastevec, který je dle médií ve stabilizovaném stavu v nemocnici. Čínské úřady varovaly před lovem, transportem a konzumací nakažených zvířat, zejména svišťů, a vyhlásily preventivní protimorová opatření, která mají zůstat v platnosti po zbytek roku.

INFOGRAFIKA: Čeští turisté mohou bez omezení do Tuniska, komplikuje se jim ale návrat z Rumunska

Rusko v reakci na vývoj vyslalo hlídky do Altajské republiky, aby kontrolovaly dodržování nařízení. „Omezují nezákonný lov svišťů a vedou tam osvětovou kampaň o přísných pravidlech,“ sdělil k jejich činnosti úřad Rospotrebnadzor. Rusko-mongolská hranice byla kvůli koronaviru uzavřena už v březnu, za přísných opatření zůstal povolen jen pohyb základního zboží.

Dýmějový mor je bakteriálního původu a projevuje se boulemi v oblasti lymfatických uzlin. V Číně i Mongolsku se případy přenosu na člověka sporadicky objevují, stejně tak i plicní forma moru, která je nebezpečnější. Ve středověku mor vyhubil miliony lidí, po vynálezu antibiotik jeho nebezpečnost poklesla. Úmrtí nebo vážně komplikace jsou přesto časté, pokud není léčba zahájena včas.

Norilsk Nickel v potížích. Za ekologickou katastrofu mu hrozí rekordní pokuta
Nemáme potřebu jednat se Spojenými státy, tvrdí představitelé KLDR

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!