V Evropě řádí ničivý orkán z Grónska, má už čtyři oběti | E15.cz

V Evropě řádí ničivý orkán z Grónska, má už čtyři oběti

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První dopady mohutné bouře Xaver doprovázené vichrem o síle orkánu dnes pocítily severní Německo a skandinávské země. Nejhůře byla ale zatím zasažena Británie, kde zahynuli už dva lidé. Zemřeli i dva námořníci, několik dalších lidí se pohřešuje. V Česku platí výstraha zejména pro vyšší polohy.

Na celém severu Evropy byla zrušena řada vlakových, leteckých a trajektových spojů. V pobřežních oblastech se zdvihají protipovodňové bariéry v obavách ze záplav vysokými mořskými vlnami.

Ve Skotsku byly přerušeny dodávky elektřiny až do 100 tisíc domácností. Již ráno byla zcela zastavena železniční doprava a odvolána byla řada letů. Na skotské vysočině naměřili nebývale silný vichr dosahující v nárazech rychlosti 229 kilometrů v hodině. Extrémní počasí si vyžádalo uzavření množství silnic a mostů. Centrální vlakové nádraží ve městě Glasgow muselo být dnes evakuováno, když trosky prorazily sklo ve střeše nádražní budovy.

Při dopravní nehodě západně od Edinburghu zahynul řidič kamionu a čtyři lidé utrpěli zranění, když vichr převrátil nákladní vozidlo na několik aut. Podle policie další muž zahynul v Retfordu v parku severoanglickém hrabství Nottinghamshire, kde na něj spadl strom.

Britské úřady oznámily, že kvůli bouři, kterou v Německu označují Xaver, ve Švédsku Sven a v Dánsku Bodil, bude dnes večer zdvižena protipovodňová bariéra na Temži určená k ochraně Londýna. Premiér Daviod Cameron svolá již druhou schůzku speciálního bezpečnostního týmu Cobra.

Nejvyšší příliv za posledních 60 let

Východní pobřeží Anglie se nyní chystá na příliv, který podle britských meteorologů bude nejvyšší za posledních 60 let. Britská meteorologická služba vydala varování pro 28 míst v této oblasti, kde hrozí nebezpečné záplavy. Evakuovány odsud byly tisíce lidí.

Cestující letu společnosti easyJet na lince z Londýna do Glasgowa líčili agentuře AP, jak jejich letadlo přistálo mimořádně v severoanglickém Manchesteru. „Když jsme se blížili Skotsku, najednou se všechno začalo třást a začali jsme létat nahoru a dolů,“ řekla jedna z cestujících. „Hodně lidem v letadle bylo špatně, ale bylo neuvěřitelné ticho. Když posádka oznámila 'letíme do Manchesteru', všichni si uvědomili, že to je vážné,“ dodala.

Unikátní protipovodňovou zábranu Oosterscheldekering zvedlo poprvé od roku 2007 i nízko položené Nizozemsko. Na amsterodamském letišti Schiphol bylo zrušeno přes 50 letů.

Připomínka roku 1962, kdy bouře zabila 315 lidí

V jihošvédském kraji Skane od dnešního rána nefungují žádné vlakové spoje a železniční doprava již byla zastavena i v Dánsku. Některé spoje budou zřejmě obnoveny až v sobotu dopoledne. Pokud bude bouře hodně silná, mohl by podle dánské tiskové agentury Ritzau být uzavřen i most přes úžinu Öresund, který spojuje Dánsko a Švédsko. Běsnění živlu zřejmě nebude ušetřena ani dánská metropole Kodaň, kde se jeho dopad čeká dnes večer.

Bouře dorazila na západ Dánska

Bouře postupující z Atlantického oceánu od Grónska směrem na východ rovněž prý žene do Evropy arktický vzduch a i v nižších polohách je možno očekávat sněžení.

Na severu Německa se může orkán Xaver stát podle agentury DPA nejsilnější bouří za posledních několik desetiletí a vichr by tam večer měl dosáhnout až 160 kilometrů v hodině. Podle některých meteorologů může být tak silný jako bouře, který si spolu s následujícími záplavami vyžádal v roce 1962 v Hamburku 315 obětí.

Orkán zastavil leteckou i železniční dopravu v Německu

Bouře si vynutila zrušení asi stovky letů na letišti v Hamburku a značně ochromila železniční dopravu v severním Německu. Trajektové společnosti nevypravily některé spoje na německé ostrůvky ležící v Severním moři, podobně je trajektem nedostupný dánský ostrov Bornholm. Přílivové vlny mohou na severu Německa dosáhnout až deseti metrů.

V přímořském Dolním Sasku a na západním pobřeží Šlesvicka-Holštýnska bylo na dnešek v mnoha školách odvoláno vyučování. Uzavřeny jsou dnes také vánoční trhy ve velkých severoněmeckých městech jako Hamburku, Kielu a Lübecku. Úřady rovněž vyzvaly občany v rizikových oblastech, aby během bouře nevycházeli z domu a i po jejím odchodu se vyhýbali lesům.

Podle meteorologů by Xaver v severním Německu mohl řádit až do pátku a mohl by způsobit větší škody než bouře Christian, která na severu Evropy v říjnu porážela stromy, odnášela střechy a vyžádala si 16 mrtvých.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video