V Kolumbii se zřítilo letadlo s 81 lidmi, přežilo jich pět | E15.cz

V Kolumbii se zřítilo letadlo s 81 lidmi, přežilo jich pět

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Noční pád bolivijského letadla s 81 lidmi na palubě ve střední Kolumbii si vyžádal 76 obětí; pět lidí podle policie katastrofu přežilo. Zprávu o pěti přeživších potvrdil starosta Medellína Federico Gutiérrez, který koordinuje záchranné a vyprošťovací práce. Příčina nehody známa není, pilot ale ohlásil technické potíže. Na palubě cestoval i brazilský fotbalový klub Chapecoense a jihoamerická fotbalová konfederace CONMEBOL v reakci na neštěstí až do odvolání přerušila všechny soutěže.

Velitel medellínské policie José Acevedo upřesnil, že záchranáři našli v troskách stroje šest přeživších, jeden z nich ale při převozu do nemocnice těžkým zraněním podlehl.

První zprávy médií vzbudily naději, že počet zachráněných bude výrazně vyšší. Například portál CM Journal v jednom okamžiku informoval až o 13 zachráněných a hasiči bez upřesnění o mnoha přeživších.

Zraněné přijala nemocnice v La Ceja, které je asi 30 kilometrů jižně od Medellína. Jsou mezi nimi i hráči a podle některých zpráv také brazilský sportovní novinář.

Pátrání po přeživších bylo velmi obtížné. Oblast neštěstí je špatně přístupná, v regionu navíc několik dní prší a hustá mlha zkomplikovala nasazení záchranářských helikoptér.

Nehoda se stala v pondělí kolem 22:00 místního času (dnes kolem 04:00 SEČ) asi 50 kilometrů jižně od Medellína, který byl cílem letu. Sedmnáct let starý čtyřmotorový hornoplošník střední velikosti British Aerospace 146 ve verzi Avro RJ85, který provozovala bolivijská společnost LaMia, měl na palubě 72 pasažérů a devět členů posádky.

Pilot krátce před zřícením letištní věži hlásil zatím neupřesněné potíže s elektřinou. Pilot podle informací listu Daily Mirror před pádem vypouštěl palivo, aby předešel explozi po nárazu, čímž zvýšil naději pro přežití. Záchranáři pak skutečně hovořili o tom, že trosky stroje se nevznítily. Z dostupných fotografií je patrné, že letadlo se po dopadu rozlomilo na několik částí.

Klub Chapecoense z jihobrazilského města Chapecó, který je od roku 2015 účastníkem nejvyšší brazilské fotbalové ligy, měl ve středu hrát v Medellínu finále Jihoamerického poháru proti kolumbijskému týmu Atlético Nacional. Tým Chapecoense byl v brazilské lize před posledním kolem na devátém místě a usiloval o nejlepší výsledek mezi elitou. S výjimkou jednoho Argentice byli v kádru Brazilci; kapitán Cléber Santana v minulosti hrával za Atlético Madrid.

Letecké neštěstí zasáhlo i řadu elitních sportovních týmů

8. listopadu 1948 - Nad kanálem La Manche zmizelo malé soukromé letadlo s částí výpravy československých hokejistů směřujících z Paříže do Londýna. Na jeho palubě byli Zdeněk Jarkovský, Vilibald Šťovík, Miloslav Pokorný, Ladislav Troják, Karel Stibor a Zdeněk Švarc - až na Švarce mistři světa a stříbrní olympijští medailisté. O osudu hokejistů začaly kolovat nejrůznější pověsti - mimo jiné, že emigrovali. Teprve za dlouhý čas vydaly vody průlivu dvě mrtvá těla. V jednom z nich byl bezpečně identifikován kapitán letadla René de Narbonne.

4. května 1949 - Letecká katastrofa ukončila slavnou éru italského fotbalového týmu AC Turín, který byl ve 40. letech nejúspěšnějším italským celkem. Letadlo při návratu z Lisabonu narazilo do vrchu Superga u Turína a při nehodě zahynulo všech 31 cestujících a členů posádky na palubě, včetně 18 fotbalistů. Itálie tehdy přišla o deset členů své reprezentace.

6. února 1958 - V Mnichově havarovalo letadlo, kterým se z pohárového utkání v Bělehradu vracely slavné "Busbyho děti", jak se tehdy přezdívalo Manchesteru United. Neštěstí nepřežilo 23 z 44 pasažérů a členů posádky. Mezi oběťmi bylo osm hráčů, osm novinářů a sedm dalších lidí, převážně činovníků klubu. Letoun Airspeed AS-57 Ambassador po vzlétnutí nenabral potřebnou výšku a vzápětí narazil do plotu obklopujícího letiště a poté i do letištního domku. Nehodu mimo jiné přežili slavný manažer týmu Matt Busby a pozdější slavný hráč Bobby Charlton.

15. února 1961 - Let z New Yorku do Bruselu se zapsal černým písmem do dějin krasobruslení. Krátce předtím, než měl dosednout na dráhu bruselského letiště, se Boeing 707 belgických aerolinií Sabena s americkým reprezentačním družstvem na palubě roztříštil o zem. Zahynulo všech 72 lidí na palubě a jeden farmář na poli. Mezi oběťmi bylo 18 špičkových krasobruslařů i řada trenérů či rodinných příslušníků. Všichni cestovali na chystané MS v Praze, které se nakonec kvůli této tragédii nekonalo.

13. října 1972 - Kvůli nepříznivému počasí se v Andách zřítilo uruguayské letadlo mířící do Chile, na jehož palubě bylo 45 lidí, včetně členů uruguayského ragbyového týmu. Dvanáct lidí zahynulo při pádu letadla a 17 dalších během následujících dní podlehlo následkům zranění a padajících lavin. Desátý den přeživší z rádia uslyšeli, že pátrání po nich bylo zastaveno. Dva měsíce v horách přežilo pouze 16 lidí, a to jen díky tomu, že se uchýlili ke kanibalismu. Osud mužů popisuje kniha Přežít nebo hollywoodský film stejného názvu z roku 1993.

11. srpna 1979 - Srážku dvou sovětských letadel TU-134 nad Ukrajinou nepřežilo všech 178 lidí a členů posádek na palubě obou letounů. Mezi oběťmi bylo i 17 hráčů a členů realizačního týmu tehdy elitního uzbeckého týmu Pachtakor.

8. prosince 1987 - Při leteckém neštěstí zahynulo všech 44 hráčů, trenérů a členů realizačního týmu slavného peruánského fotbalového celku Alianza Lima. Letoun Fokker F27, kterým tým cestoval k ligovému zápasu, spadl krátce před přistáním ve městě Callao do Tichého oceánu.

7. června 1989 - Při havárii surinamského letadla DC-8, které se pokoušelo o nouzové přistání na letišti metropole Paramaribo, zemřelo 174 lidí. Mezi oběťmi byla i skupina elitních surinamských fotbalistů působících v Nizozemsku známá pod názvem Colourful 11.

28. dubna 1993 - Při leteckém neštěstí zahynulo 18 hráčů reprezentačního týmu Zambie, kteří se vraceli ze zápasu z ostrova Mauritius, kde v kvalifikaci afrického mistrovství zdolali domácí fotbalisty 3:0. Cestovali vojenským letadlem typu Buffalo CT15, které se zřítilo do moře krátce po startu z letiště v gabonské metropoli Libreville, kde čerpalo pohonné hmoty. Na jeho palubě bylo celkem třicet lidí - kromě fotbalistů i vedení mužstva. Nikdo nehodu nepřežil. O život při něm přišel i Timothy Mwitwa, který svého času oblékal dres pražské Sparty.

7. září 2011 - Letoun Jak-42 s hokejisty klubu KHL Lokomotiv Jaroslavl se krátce po startu zřítil u jaroslavlského letiště. Zahynulo 44 z 45 lidí na palubě včetně českých hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka. Letoun letěl do Minsku, kde se hráči chystali zahájit utkáním s místním Dinamem novou sezónu KHL.

29. listopadu 2016 - Úřady západokolumbijského státu Antioquía oznámily, že se v Kolumbii zřítilo brazilské letadlo s osmi desítkami lidí na palubě. Letoun přepravoval brazilský fotbalový klub Chapecoense. Několik osob údajně neštěstí přežilo. Chapecoense je od roku 2015 účastníkem nejvyšší brazilské fotbalové ligy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video