V Německu rostou mzdy nejrychleji za dva roky, na východě země ale zaostávají o 20 tisíc | E15.cz

V Německu rostou mzdy nejrychleji za dva roky, na východě země ale zaostávají o 20 tisíc

V Německu rostou mzdy nejrychleji za dva roky, na východě země ale zaostávají o 20 tisíc
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Reálné mzdy v Německu se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšily o 1,5 procenta, zaznamenaly tak nejsilnější růst za poslední dva roky. Vyplývá to z dnešních údajů spolkového statistického úřadu. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že spotřebitelské výdaje i ve druhé polovině roku podporovaly německou ekonomiku.

Nominální mzdy se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšily o 3,6 procenta, tedy nejvýrazněji od druhého kvartálu 2011, zatímco spotřebitelské ceny stouply o 2,1 procenta.

Ve výši mezd podle statistiků nadále přetrvávají značné rozdíly mezi bývalým komunistickým východem země a západními spolkovými zeměmi. Průměrná hrubá měsíční mzda bez mimořádných příplatků činila v západní části země 4013 eur (přes 103 tisíc korun), zatímco ve východní části pouze 3173 eur (necelých 82 tisíc korun).

Domácí spotřeba v uplynulých letech vystřídala export na pozici hlavního motoru německého hospodářství. V poslední době navíc exportní vyhlídky zastiňují spory v mezinárodním obchodě, faktory spojené s připravovaným odchodem Británie z Evropské unie a slábnoucí růst globální ekonomiky, což důležitost domácí poptávky pro německou ekonomiku ještě zvyšuje.

Číšník si u mě vydělá 50 tisíc čistého. Bez praxe restauraci ani neotvírejte, říká šéfkuchař Kalina

Ve třetím čtvrtletí meziroční růst německé ekonomiky podle dřívějších údajů spolkového statistického úřadu prudce zpomalil na 1,1 procenta z 2,3 procenta ve druhém kvartálu. V mezičtvrtletním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) dokonce snížil o 0,2 procenta, což představovalo první pokles od prvního kvartálu roku 2015.

Německá centrální banka minulý týden snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,5 procenta z dříve očekávaných dvou procent. V příštích dvou letech počítá s růstem v rozsahu 1,6 procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Středula: Když roboti nahradí nejhůř placená místa, bude to hlavní přínos digitalizace

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!