Itálie: Lidé protestují proti rasismu a imigrantům | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

V předvolební Itálii to vře kvůli migrantům

Karolína Flaszová

Víkend v Itálii proběhl ve znamení velkých demonstrací proti rasismu a souběžně probíhajících masových protestů proti imigrantům. Před volbami, které se uskuteční 4. března, se množí i násilné potyčky mezi oběma tábory. Příliv přistěhovalců v zemi posílil xenofobní nálady a fašistickou nostalgii, díky čemuž mohou v hlasování výrazně uspět nacionalisté. 

Proti rasismu v sobotu Římem pochodovalo na sto tisíc lidí včetně významných politiků. Demonstrace se zúčastnil například sociálnědemokratický premiér Paolo Gentiloni. Ministr spravedlnosti Andrea Orlando varoval, že fašismus je nebezpečím pro Itálii i Evropu. „A podceňování tohoto fenoménu je také nebezpečím,“ podotkl.

V Miláně se desetitisíce lidí naopak zúčastnily shromáždění protipřistěhovalecké Ligy severu. „My Italové nemáme žádná práva, žádnou práci. Nemůžeme přijímat lidi, kteří přijdou z ciziny a pak páchají zločiny,“ vysvětlil agentuře AFP své pohnutky k návštěvě akce jeden z účastníků.

Sběrny papíru jsou přeplněné, Čína už evropský odpad nechce

Podobně zaměřené akce se konaly i v dalších městech. Napětí v Itálii sílí od počátku února, kdy ve městě Macerata postřelil mladý Ital Luca Traini šest Afričanů. Policie u něj doma našla Hitlerův Mein Kampf a další nacistickou literaturu.

Vyšlo také najevo, že v loňských místních volbách neúspěšně kandidoval za Ligu severu. Strana je přitom součástí aliance, která má velkou šanci na úspěch v nadcházejícím hlasování. Jejími partnerskými partajemi jsou Vzhůru, Itálie za daňové úniky odsouzeného expremiéra Silvia Berlusconiho a Bratři Itálie, kteří vycházejí z neofašistického hnutí. Dohromady by podle průzkumů měly získat zhruba 36 procent, což by jim ale nestačilo k většině.

Bojují o „záchranu bílé rasy“
Itálie je už léta cílovým místem nelegálních přistěhovalců, kteří tam proudí přes Libyi. Loni se však jejich počet v porovnání s předešlým rokem snížil o třetinu na 119 tisíc. Pokles pokračuje i letos. Nacionalističtí politici se přesto snaží využít situace a posílit dojem části obyvatel země, že ve své vlasti začínají být diskriminováni. „V Itálii existuje rasismus – proti Italům,“ řekla šéfka Bratrů Itálie Giorgia Meloniová, když nedávno kritizovala tah Egyptského muzea v Turíně nabízet arabsky mluvícím návštěvníkům dva lístky za cenu jednoho. Kandidát ligy na guvernéra Lombardie v souběžných regionálních volbách Attilio Fontana dokonce prohlásil, že se Italové musejí rozhodnout, zda bude bílá rasa nadále existovat, nebo bude vymazána. 

Státy zatížené migrační krizí možná získají od EU více peněz

Autor: Karolína Flaszová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!